TĒMA: Tieslietas

Kas jānorāda pieteikumā ārvalsts sprieduma atzīšanai Latvijā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. aprīlī, 2023
Alise

Labdien! Kā un kur man iegūt iesnieguma veidlapu par ārvalsts tiesas lēmuma atzīšanu un izpildīšanu, kuru pati iesniegšu tiesā, jo uzsākšu maksātnespēju Lielbritānijā? Cik izmaksā šāds process? Manā gadījumā tā būs Pārdaugavas tiesa. Uzdodot tādu pašu jautājumu tiesai, man atbildēja, ka ir jāvēršas pie jurista vai advokāta. Tas likās ļoti aplami. Vai fiziska persona sevi pārstāvēt nedrīkst? Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
17. aprīlī, 2023

Ārvalsts tiesas nolēmuma atzīšana nozīmē, ka vienas valsts tiesas taisīts nolēmums, piemērojot konkrētajai situācijai atbilstošajos tiesību aktos noteikto kārtību, citā valstī iegūst tādu pašu juridisko spēku un rada tādas pašas tiesiskās sekas kā tajā valstī, kurā nolēmums ir pasludināts (lēmuma izcelsmes valstī).

Ārvalsts tiesas nolēmumu atzīšana Latvijā notiek saskaņā ar Civilprocesa likumu un ir tiesas ekskluzīvā kompetencē. Tas nozīmē: lai Apvienotās Karalistes tiesas nolēmumi, kas saistīti ar maksātnespējas procesu, tiktu atzīti Latvijā, Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā ir jāiesniedz pieteikums tiesā par ārvalsts tiesas nolēmuma atzīšanu vai/un izpildīšanu.

Ārvalsts tiesu nolēmumu atzīšanu un izpildīšanu regulē Civilprocesa likuma 77. nodaļa. Savukārt 638. pants nosaka pieteikumā tiesai iekļaujamo informāciju:

Pieteikumā norāda:

  1. tās tiesas nosaukumu, kurai pieteikums iesniegts;
  2. pieteicēja vārdu, uzvārdu, personas kodu (ja tāda nav, – citus identifikācijas datus) un adresi saziņai ar tiesu; juridiskajai personai – tās nosaukumu, reģistrācijas numuru un juridisko adresi. Ja pieteicējs piekrīt elektroniskajai saziņai ar tiesu, norāda arī elektroniskā pasta adresi un, ja tas ir reģistrējies tiešsaistes sistēmā saziņai ar tiesu, ietver arī norādi par reģistrēšanos;
  3. atbildētāja vārdu, uzvārdu, personas kodu (ja tāda nav, tad citus identifikācijas datus), deklarēto dzīvesvietu un deklarācijā norādīto papildu adresi, bet, ja tādas nav, – dzīvesvietu; juridiskajai personai – tās nosaukumu, reģistrācijas numuru un juridisko adresi;
  4. pieteikuma priekšmetu un apstākļus, uz kuriem pieteikums pamatots;
  5. pieteicēja lūgumu atzīt vai atzīt un izpildīt ārvalsts tiesas nolēmumu pilnā apjomā vai kādā tā daļā;
  6. pārstāvja elektroniskā pasta adresi un, ja tas ir reģistrējies tiešsaistes sistēmā saziņai ar tiesu, ietver arī norādi par reģistrēšanos, ja pieteikumu iesniedz pārstāvis, kura adrese saziņai ar tiesu ir Latvijā, un viņš piekrīt elektroniskai saziņai ar tiesu. Ja pieteicēja pārstāvja adrese ir ārpus Latvijas, papildus norāda elektroniskā pasta adresi vai paziņo par savas dalības reģistrēšanu tiešsaistes sistēmā;
  7. pievienoto dokumentu sarakstu;
  8. pieteikuma sastādīšanas laiku.

Pieteikumam pievieno:

  1. ārvalsts tiesas nolēmumu ar apliecinājumu, ka nolēmums stājies likumīgā spēkā;
  2. ārvalsts tiesas izdotu dokumentu, kas apliecina, ka atbildētājam, kurš nav piedalījies lietas izskatīšanā, savlaicīgi un pienācīgā kārtā bija paziņots par lietas izskatīšanas laiku un vietu;
  3. ārvalsts tiesas vai kompetentas institūcijas izdotu dokumentu par nolēmuma izpildi, ja ārvalsts tiesas nolēmums jau daļēji ir izpildīts;
  4. ārvalsts tiesas izdotu dokumentu, kas apliecina, ka ārvalsts tiesas nolēmums ir izpildāms tā pieņemšanas valstī, ja pieteicējs lūdz ārvalsts tiesas nolēmuma atzīšanu un izpildi;
  5. pieteikuma un noteiktā kārtībā apliecinātu, 2. un 3. punktā minēto dokumentu tulkojumu valsts valodā;
  6. dokumentu, kas apstiprina valsts nodevas nomaksu likumā noteiktajā kārtībā un apmērā, izņemot gadījumu, kad pieteikums iesniegts un samaksa veikta tiešsaistes sistēmā.

Pieteikumu paraksta pieteicējs vai viņa pārstāvis. Ja pieteikumu parakstījis pārstāvis, pieteikumam pievienojama pilnvara vai cits dokuments, kas apliecina pārstāvja pilnvarojumu vērsties ar pieteikumu tiesā.

Iesniedzot pieteikumu par ārvalsts tiesas nolēmuma atzīšanu un izpildīšanu un ārvalsts tiesas nolēmumā noteikto tiesību un pienākumu pielāgošanu to īstenošanai Latvijā, maksājama valsts nodeva – 30 eiro (skat. Civilprocesa likuma 34. panta septīto daļu).

Tāpat jānorāda, ka, iesniedzot pieteikumu ārvalsts tiesas nolēmuma atzīšanai, nav obligāti nepieciešama jurista vai advokāta pārstāvība, taču rekomendējams saņemt profesionālu juridisku palīdzību, lai kvalitatīvi sagatavotu tiesā iesniedzamo pieteikumu, lai pieteikuma izskatīšana netiktu kavēta nepareizi sagatavota pieteikuma dēļ (piemēram, tiesa, konstatējot trūkumus, var to atstāt bez virzības).