Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Pensijas

Kādā gadījumā bērna audzināšanas laiku līdz 8 gadu vecumam ieskaita pensijas stāžā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. martā, 2023
Marija

Labdien! Esmu Latvijas pilsone. Pēc studijām mani aizsūtīja strādāt uz Pleskavas apgabalu. Šajā laikā (1983. gadā) Ļeņingradā piedzima bērns. Vai bērna kopšanas laiks tiek ieskaitīts pensijas stāžā?

A
atbild:
20. martā, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Sanita Letapura, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Latvijas pilsonei, kura dzīvo Latvijā, apdrošināšanas stāžu līdz 1990. gada 31. decembrim var veidot Krievijas teritorijā uzkrātais bērna audzināšanas laiks līdz 8 gadu vecumam, ja par šo periodu pensiju nav piešķīrusi cita valsts. Savukārt no 1991. gada 1. janvāra līdz 1995. gada 31. decembrim apdrošināšanas stāžā ir ieskaitāms bērna audzināšanas laiks līdz 8 gadu vecumam tikai Latvijā, ja par šo periodu māte veica sociālā nodokļa maksājumus Latvijā.

Bērna audzināšana un darbs ir divi apdrošināšanas periodi, taču, ja tie laika ziņā sakrīt, tad apdrošināšanas stāžā ieskaita tikai vienu – personai izdevīgāko – apdrošināšanas periodu.