E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28878
Lasīšanai: 3 minūtes

Videonovērošana

J
jautā:
09. martā, 2023
Edgars

Labdien! Kaimiņš savā teritorijā uzstādīja videonovērošanas kameras, vairākas stacionārās, vairākas grozāmās. Kad pārvietojos pa teritoriju, redzu, ka grozāmās kameras dažreiz man seko. Rudenī kurināju pērnās lapas, par ko viņš izsauca Rīgas Pašvaldības policiju (RPP), jo es kurinot ugunskuru. Kā pierādījumu RPP darbinieki man parādīja no kaimiņa gūto videokameru ierakstu, kurā skaidri redzams, ka viņa videokamera vairāk filmē manu nekā viņa īpašumu. Video redzami visi manas ēkas logi. Manā ēkā ir vairāki dzīvokļi, tajos dzīvo arī ģimenes ar bērniem. Kad jautāju, kāpēc kaimiņš filmē manu teritoriju, RPP darbinieks atbildēja, ka tas nav viņu kompetencē, jāvēršas VDI. VDI man atbildēja, ka viņi tikai izvērtē konkrētu datu apstrādi un nav tiesīgi neko iesākt. Viņiem esot jāiesniedz konkrēti pierādījumi par datu nelikumīgu izmantošanu. Viņi nosūtīšot kaimiņam informatīvu vēstuli. Kādas ir manas iespējas panākt, lai kaimiņš pārstātu filmēt manu īpašumu un tā iemītniekus? Pietiek tikai ar mazu brīdi, lai bērns pēc mazgāšanās pienāktu pie loga un sabojātu sev nākotni, kļūstot par pedofilijas upuri.

A
atbild:
27. martā, 2023

Fizisko personu datu apstrādi Latvijā reglamentē Vispārīgā datu aizsardzības regula 2016/679 un Latvijas Republikas nacionālie tiesību akti.

Regulas 2. panta 2. punkts noteic, ka šo regulu nepiemēro personas datu apstrādei:

[..]

  • ko veic fiziska persona tikai personiska vai mājsaimnieciska pasākuma gaitā.

Kā tas izriet no jautājuma, pirmšķietami secināms, ka videonovērošanas sistēma uzstādīta personiskām (mājsaimniecības) vajadzībām. Savukārt datu nodošana tiesībsargājošajām iestādēm ir veikta sabiedrības interešu aizsardzības nolūkā likumpārkāpuma fiksēšanai. No jautājumā ietvertās informācijas nekas neliecina, ka videonovērošanas sistēmas uzstādītājs pārkāptu Regulas un citu Latvijas Republikas saistošo tiesību aktu prasības.

Ja jūsu rīcībā ir pierādījumi, kas liecina, ka kaimiņš veic nevis sava īpašuma novērošanu, bet mērķtiecīgi vēro citu īpašumus, jums ir tiesības vērsties ar oficiālu prasību pārtraukt videonovērošanas darbības attiecībā uz jūsu īpašumu. Ja jūsu prasība netiek apmierināta, jums ir tiesības vērsties Datu valsts inspekcijā ar motivētu sūdzību.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 235 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas