Uzturlīdzekļu parādam nav noilguma

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. martā, 2023
Kristīne

Esam ģimene – vīrs, sieva (es) un divi mūsu kopīgie bērni. Vīramāte plāno pārrakstīt zemi un māju, ko paši kopjam, uz mums, proti, sakārtot formalitātes. Taču neizprotam, kā pareizi to izdarīt, lai nepazaudētu vienīgo mājokli. Vīram ir uzturlīdzekļu parāds pie tiesu izpildītāja. Šobrīd jau teju gadu, ik mēnesi viņš maksā uzturlīdzekļus bērna mātei un ieskaita summu, par kuru tika panākta vienošanās, tiesu izpildītāja norēķinu kontā. Mums ir bail, ja iegādāsimies īpašumu vai sakārtosim mantojuma lietas, paliksim bez mājām. Vai nebūs tā, ka, tiklīdz manam vīram kaut kas piederēs, tiesu izpildītājs uzreiz to apķīlās un pārdos? Saprotam, ka daļēji paši esam vainīgi, tomēr negribam, lai nāktos palikt bez vienīgā mājokļa un lai mani (mūsu kopējie) divi bērni paliktu bez dzīvesvietas, jo tiesu izpildītājs 10 tūkstošu eiro dēļ ir tiesīgs pārdot visu īpašumu. Plānojam turpināt gan maksāt uzturlīdzekļus, gan pamazām dzēst parādu valstij. Kā izvairīties no šādas situācijas un pie kā vērsties pēc palīdzības?

A
atbild:
22. martā, 2023

Jānorāda, ka uzturlīdzekļu parādam nav noilguma un to no parādnieka var piedzīt visa mūža garumā. Zvērināts tiesu izpildītājs var vērst piedziņu uz parādniekam piederošo nekustamo un citu īpašumu, kā arī parādnieka daļu laulāto kopmantā un mantojumu, tādēļ ir būtiski pienācīgi pildīt vienošanos par parāda atmaksu. Parādnieka vienīgā nekustamā īpašuma pārdošana ir galējais līdzeklis, kas tiek piemērots, ja nav iespējams izmantot saudzīgākas piedziņas metodes (piemēram, ieturējumus no darba algas) vai ja parāda apmērs ir tāds, ka nav sagaidāms, ka saprātīgā termiņā tas varētu tikt dzēsts. Ieteiktu parādniekam konsultēties ar tiesu izpildītāju.