Vai pašvaldības policijas darbiniekiem ir tiesības iekļūt privātīpašumā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
10. janvārī, 2023
Ēriks

Labdien! Cik tiesiska ir pašvaldības policista atrašanās pagalmā pie kopīpašniekiem piederošas daudzdzīvokļu mājas uz kopīpašumā esošas zemes bez īpašnieku ziņas? Paldies!

A
atbild:
24. janvārī, 2023
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši likuma “Par policiju” 12. panta pirmās daļas 16. punktam policijas darbiniekam, pildot viņam uzliktos pienākumus atbilstoši dienesta kompetencei, ir tiesības:

  • jebkurā diennakts laikā iekļūt dzīvoklī bez tajā dzīvojošo atļaujas (ja nepieciešams, lietojot fizisku spēku) gadījumos, kad persona aizturama nozieguma vietā vai apdraudēta citu personu dzīvība;
  • jebkurā diennakts laikā iekļūt nedzīvojamās telpās un zemes gabalu teritorijā (ja nepieciešams, lietojot fizisku spēku), izņemot tās nedzīvojamās telpas un zemes gabalu teritoriju, kam ir eksteritoriāls vai speciālā režīma statuss, gadījumos, kad persona aizturama nozieguma vietā, apdraudēta citu personu dzīvība, ir pamatotas aizdomas, ka tajā atrodas persona, kura tiek turēta aizdomās, apsūdzēta vai notiesāta par smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu un izvairās no izmeklēšanas, tiesas vai soda izciešanas, vai bezvēsts prombūtnē esoša nepilngadīga persona, kā arī stihisko nelaimju un citu ārkārtēju notikumu gadījumos, kad apdraudēta personu un sabiedrības drošība.

Vēršama uzmanība, ka pašvaldības policijas darbiniekam saskaņā ar likuma 19. panta sesto daļu nav minēto tiesību.

Vienlaikus norādāms, ka minētā panta otrās daļas 6. punkts paredz, ka pašvaldības policijas pienākumos ietilpst tūlītēju draudu novēršana, ja persona, kas atrodas mājoklī vai tā tuvumā, var nodarīt kaitējumu aizsargājamās personas dzīvībai, brīvībai vai veselībai, līdz tiesa izskata jautājumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Šādā situācijā pieļaujams izņēmums – pašvaldības policijas darbiniekiem ir tiesības jebkurā diennakts laikā iekļūt dzīvoklī bez tajā dzīvojošo atļaujas (ja nepieciešams, lietojot fizisku spēku) gadījumos, kad apdraudēta citu personu dzīvība, kā arī tiesības pieņemt policijas lēmumu par nošķiršanu (sk. Vidzemes apgabaltiesas 2020. gada 17. janvāra spriedumu lietā ar arhīva Nr. 105AA-0001-20/1). Tāpat minētajā spriedumā norādīts –, ja pašvaldības policijas izsaukuma laikā nav jāpiemēro pagaidu aizsardzība pret vardarbību, nav tūlītēji jānovērš draudi un pašvaldības policijai neizdodas atrisināt konfliktu mierīgā ceļā, tālāko darbību veikšanai jāizsauc Valsts policijas amatpersonas.