E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28265
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Veselība

Par valsts apmaksātiem veselības pakalpojumiem ārzemniekam

J
jautā:
03. janvārī, 2023
Igors

Vai ārzemnieks, kurš atrodas Latvijā ar termiņuzturēšanās atļauju, kuru saņēma kā Latvijas pilsoņa laulātā persona, kuram ir Latvijas personas kods un kurš saņem Latvijas valsts vecuma pensiju, var saņemt valsts apmaksātus veselības pakalpojumus?

A
atbild:
12. janvārī, 2023

Iedzīvotāju grupas, kurām ir tiesības saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus Latvijas Republikā, nosaka Veselības aprūpes finansēšanas likums, kas paredz, ka tiesības uz valsts apmaksātiem pakalpojumiem ir ārzemniekam, kuram ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā. 

Savukārt ārzemnieks, kuram ir termiņuzturēšanās atļauja Latvijā, valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus var saņemt:

  • ja persona ir sociāli apdrošināta veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”. T. i., ja persona ir nodarbināta Latvijā. Kā arī pašnodarbinātās personas, kuras faktiski ir veikušas sociālās apdrošināšanas iemaksas ( panta pirmās daļas 1. punkts);
  • Latvijas Republikā nodarbinātas vai pašnodarbinātas (kura faktiski ir veikusi sociālās apdrošināšanas iemaksas) personas nepilngadīgie bērni, kā arī personu, kurām Latvijas Republikā ir piešķirta pastāvīgā uzturēšanās atļauja, nepilngadīgie bērni ( panta trešās daļas 2. punkts);
  • Latvijas Republikā nodarbinātas vai pašnodarbinātas (kura faktiski ir veikusi sociālās apdrošināšanas iemaksas) personas, laulātie, kuriem ir termiņuzturēšanās atļauja un kuri audzina vienu bērnu vecumā līdz septiņiem gadiem vai vismaz trīs bērnus vecumā līdz 15 gadiem ( panta trešās daļas 3. punkts);
  • Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsoņi, kuri uzturas Latvijā sakarā ar nodarbinātību vai kā pašnodarbinātās personas, kā arī viņu ģimenes locekļi (laulātie un nepilngadīgie bērni) (likuma 11. panta trešās daļas 4. punkts).

Ekonomiski neaktīvi Eiropas Savienības pilsoņi (personas, kuras nav nodarbinātas/pašnodarbinātas Latvijas Republikā) var saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, ja viņi nav sociāli apdrošināti citā Eiropas Savienības dalībvalstī. 

Pārējos gadījumos personām, saņemot veselības apdrošināšanas pakalpojumus, ir jānorēķinās ar personīgajiem līdzekļiem vai jāizmanto privātu apdrošināšanas kompāniju maksas pakalpojumi.

Individuālu konsultāciju par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtību Latvijas Republikā atbilstoši personas statusam var saņemt, vēršoties Nacionālā veselības dienesta Klientu apkalpošanas centrā, rakstot uz e-pasta adresi: nvd@vmnvd.gov.lv vai zvanot uz informatīvo tālruni: 80001234.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU