E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27805
Lasīšanai: 3 minūtes

Kā aprēķina maternitātes pabalstu, ja izmantots bezalgas atvaļinājums

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
09. novembrī, 2022
Daina

Labdien! Šobrīd esmu grūtniecības 20. nedēļā, kā arī darba attiecībās. Vai man ir iespēja patlaban doties bezalgas atvaļinājumā līdz grūtniecības 30. nedēļai? Kā tas iespaidotu B lapas izmaksu? Vai pēc bērna piedzimšanas man ir tiesības saņemt visus pabalstus?

A
atbild:
14. novembrī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības uz maternitātes pabalstu ir personām, kuras saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ir sociāli apdrošinātas un par kurām ir veiktas vai bija jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas Latvijā ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā vai sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena).

Maternitātes pabalstam vidējo iemaksu algu aprēķina no ienākumiem 12 kalendāro mēnešu periodā, šo periodu beidzot 2 mēnešus pirms mēneša, kurā ir pirmā grūtniecības atvaļinājuma diena.

Ja 12 kalendāro mēnešu perioda daļā darba ņēmēja, apdrošinātā persona, bijusi atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, tad, aprēķinot maternitātes pabalstu, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu par šo perioda daļu nosaka 70 procentu apmērā no valstī noteiktās mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Sieviete var saņemt arī vecāku pabalstu, ja viņai par šo bērnu ir bijis piešķirts maternitātes pabalsts.

Arī vecāku pabalstam vidējo iemaksu algu aprēķina no 12 mēnešu perioda. Ja aprēķinā ietilpst bezalgas atvaļinājuma mēneši, tad tajos iemaksu alga arī tiks aizstāta ar valstī vidējo iemaksu algu, taču ar mazāku summu – 40% no valstī vidējās iemaksu algas.

Individuālā situācijā savas tiesības uz pabalstiem jānoskaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, e-pasta adrese: konsultacijas@vsaa.gov.lv, tālruņa numurs: 64507020.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas