Valsts nodevas dāvinātam un mantotam īpašumam

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. novembrī, 2022
Maija

Labdien! Vai ir starpība, maksājot valsts nodevu par mantotu vai dāvinātu (radiniekam) nekustamo īpašumu?

A
atbild:
11. novembrī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts nodevas par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā noteiktas Ministru kabineta noteikumos Nr. 1250.

Ja dāvinājuma līgums noslēgts ar bērniem, laulātajiem, vecākiem, brāļiem, māsām, pusbrāļiem, pusmāsām, mazbērniem, mazmazbērniem un vecvecākiem, valsts nodeva ir 0,5% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības (eiro), bet ne vairāk kā 50 000 eiro.

Valsts nodevu par nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanu mantiniekiem uz notāra izsniegtas mantojuma apliecības pamata nosaka, ja mantotā nekustamā īpašuma vērtība pārsniedz 10 minimālās mēnešalgas:

1. lietās par apstiprināšanu mantojuma tiesībās:

  1.1. laulātajam un kopā ar mantojuma atstājēju dzīvojušajiem pirmās, otrās un trešās šķiras mantiniekiem – 0,25 % no mantotā nekustamā īpašuma vērtības;

  1.2. pārējiem pirmās un otrās šķiras mantiniekiem – 0,5% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības;

  1.3. pārējiem trešās šķiras mantiniekiem – 1,5% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības;

  1.4. ceturtās šķiras mantiniekiem – 5% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības.

2. lietās par pēdējās gribas rīkojuma akta vai mantojuma līguma stāšanos likumīgā spēkā:

  2.1. laulātajam un pirmās, otrās un trešās šķiras mantiniekiem – 0,125% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības;

  2.2. ceturtās šķiras mantiniekiem – 4% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības;

  2.3. pārējiem testamentārajiem vai līgumiskajiem mantiniekiem – 7,5% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības;

  2.4. testamentārajiem vai līgumiskajiem mantiniekiem, ja tie ir sabiedriskā labuma organizācijas, – 1,5% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības.

Valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā nosaka, piemērojot koeficientu 1,5, ja no dienas, kad parakstīts dokuments, kas apliecina nostiprināmās tiesības, vai tādas atzīmes dzēšanas, kas kavē labprātīgu tiesību nostiprinājumu, aizritējuši vairāk nekā seši mēneši.

Saskaņā ar Zemesgrāmatu likumā noteikto kancelejas nodeva par jaunas tiesības nostiprināšanu ir 15 eiro,

par zemesgrāmatu apliecības izsniegšanu – 8 eiro.