Labdien! Ja es gribētu pārņemt tēva nekustamo īpašumu, kura pamatā ir lauksaimniecības zeme (ir arī nedaudz meža, un uz zemes atrodas ēkas), noformējot darījumu kā draudzības pirkuma līgumu un maksājot īpašuma kadastrālo vērtību, vai šajā gadījumā “Altum” ir tiesības izmantot pirmpirkuma tiesības?
Atbilde precizēta, papildinot ar “Attīstības finanšu institūcija “Altum”” atbildi 12. oktobrī.
Civillikuma 2015. pants nosaka: “Nav vajadzīgs, lai pirkuma maksa taisni atbilstu pirkuma priekšmeta vērtībai, un līgums paliek spēkā, kaut arī priekšmets būtu pārdots zem tā īstās vērtības (draudzības pirkums) vai virs tās. Bet ja pirkuma maksa nolikta tikai izskata pēc, tad līgums nav vis pirkums, bet ir dāvinājums.”
Tātad, slēdzot līgumu par draudzības pirkumu, nekustamā īpašuma pirkuma cena tiek noteikta zemāka par tā kadastrālo vērtību un tirgus vērtību. Šādu līgumu bieži vien slēdz radinieki, draugi vai puses, kas sniegušas viena otrai praktisku palīdzību.
Vairāk par draudzības līgumu varat lasīt LV portāla publikācijā “Kādos gadījumos slēdz draudzības pirkuma līgumu”.
Savukārt akciju sabiedrības “Attīstības finanšu institūcija “Altum”” administrētais Latvijas Zemes fonds veic darījumus ar lauksaimniecības zemi, ar mērķi to saglabāt un izmantot lauksaimnieciskā apritē. Vairāk par fondu varat uzzināt šeit.
Kā LV portālam paskaidroja “Altum”, gadījumos, kad “Altum” kā pirmpirkuma tiesīgais konstatē, ka īpašums tiek pārdots tuvam radiniekam un pēc būtības tas ir atzīstams kā draudzības vai dāvinājuma līgums, tad pirmpirkuma tiesības šajos gadījumos no “Altum” puses netiek izmantotas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!