E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27314
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Administratīvā akta apstrīdēšanas un pārsūdzības kārtība

J
jautā:
12. septembrī, 2022
Signija

Labdien! Uzskatu, ka iestādes vēstulē ir iekļauts arī lēmums, kas, manuprāt, ir administratīvais akts, tomēr iestāde nav norādījusi, kur to varu pārsūdzēt, un termiņu. Vai varu pārsūdzēt šo vēstuli?

A
atbild:
27. septembrī, 2022
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 79. panta pirmo un otro daļu administratīvo aktu var apstrīdēt viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas, bet, ja rakstveidā izdotajā administratīvajā aktā nav norādes, kur un kādā termiņā to var apstrīdēt, to var izdarīt viena gada laikā no tā spēkā stāšanās dienas.

Privātpersona, kuras tiesības vai tiesiskās intereses attiecīgais administratīvais akts ierobežo un kura administratīvajā procesā nav bijusi pieaicināta kā trešā persona, var administratīvo aktu apstrīdēt viena mēneša laikā no dienas, kad privātpersona par to ir uzzinājusi, bet ne vēlāk kā viena gada laikā no attiecīgā administratīvā akta spēkā stāšanās dienas. Ja iestāde izdod administratīvo aktu un tas nav personai labvēlīgs, persona var vērsties Administratīvajā tiesā.

Pieteikuma pārsūdzības termiņš ir noteikts Administratīvā procesa likuma 188. pantā, kas paredz, ka pieteikumu par administratīvā akta izdošanu, atcelšanu, spēkā esamību, atzīšanu par prettiesisku vai administratīvā akta izdošanas procesā pieļauta procesuālā pārkāpuma konstatēšanu var iesniegt viena mēneša laikā no dienas, kad stājies spēkā augstākas iestādes lēmums par apstrīdēšanas iesniegumu.

Ja administratīvajā aktā nav norādīts, kur un kādā termiņā to var pārsūdzēt, pieteikumu var iesniegt viena gada laikā no administratīvā akta spēkā stāšanās dienas.

Savukārt, ja administratīvais akts ierobežo privātpersonas tiesības vai tiesiskās intereses, bet privātpersonai tas nav paziņots, pieteikumu var iesniegt viena mēneša laikā no dienas, kad privātpersona par to uzzinājusi, bet ne vēlāk kā viena gada laikā no administratīvā akta spēkā stāšanās dienas.

Administratīvā akta definīcija ir noteikta Administratīvā procesa likuma 1. panta trešajā daļā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU