Uzvārdu var mainīt, ja tas apgrūtina iekļaušanos sabiedrībā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. septembrī, 2022
Maria

Esmu māksliniece un gribu mainīt uzvārdu uz pseidonīmu, jo jau vairākus gadus izmantoju tikai pseidonīmu, turklāt mans esošais uzvārds raisa nepatīkamas asociācijas tēva dēļ, arī vīra uzvārdu negribu pieņemt. Vai tas ir iespējams? Kas var man palīdzēt pareizi uzrakstīt iesniegumu?

A
atbild:
27. septembrī, 2022

Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2. pants nosaka iemeslus, kuru dēļ ir pieļaujams mainīt vārdu vai uzvārdu, un tie ir:

  • vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
  • persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
  • persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
  • persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
  • persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu;
  • personai mainīts dzimums;
  • viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu;
  • persona vēlas iegūt mātes vai tēva uzvārdu.

Vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņas iesniegumu var iesniegt:

  • nosūtot no oficiālās elektroniskās adreses (E-adrese), norādot adresātu “Tieslietu ministrija”;
  • klātienē pašvaldības dzimtsarakstu nodaļā vai tuvākajā Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā, uzrādot derīgu personu apliecinošu dokumentu;
  • Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā;
  • nosūtot uz e-pasta adresi dep@tm.gov.lv, ja iesniegums parakstīts ar drošu elektronisko parakstu;
  • nosūtot pa pastu, adrese: Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departaments, Brīvības bulvāris 36, Rīga, LV-1536.

Iesnieguma veidlapas paraugu noteic Ministru kabineta 2022. gada 22. marta noteikumi Nr. 183 “Noteikumi par vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas iesnieguma veidlapu”.

Ja uzvārda maiņas iemesls ir “apgrūtina iekļaušanos sabiedrībā”, iesniegumam ir jāpievieno argumentēts skaidrojums, kāpēc esošais uzvārds apgrūtina iekļauties sabiedrībā, kā izvēlētais uzvārds veicinās iekļaušanos sabiedrībā.