E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27186
Lasīšanai: 3 minūtes

Kooperatīvās sabiedrības pārvalde

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
25. augustā, 2022
guntis

Sveiki! Dārzkopības kooperatīvs, pašvaldības (Rīga) zeme, valdē ir 8 cilvēki. Vai valdes locekļiem ir jāzina latviešu valoda? Vai viņiem tiek izmaksātas prēmijas, vai arī ir noteikta alga? Vai viens no valdes locekļiem var ieņemt drošībnieka amatu? Cik liels var būt viņa atalgojums, kas to izlemj? Paldies!

A
atbild:
07. septembrī, 2022

Atlīdzības apmēru valdes locekļiem (atalgojumu, prēmēšanu u. c.) nosaka sabiedrības biedru kopsapulce Kooperatīvo sabiedrību likuma 31. panta 1. daļas 9. un 10. punkta izpratnē. 

Valsts valodas lietošanas tiesiskos priekšnosacījumus (regulējumu) nosaka Valsts valodas likums. Likuma 2. panta 1. daļa nosaka: “Likums nosaka valsts valodas lietošanu un aizsardzību valsts un pašvaldību iestādēs, tiesās un tiesu sistēmai piederīgās iestādēs, kā arī citās iestādēs, organizācijās un uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās), izglītības sfērā un citās sfērās.”

Savukārt 2. daļā minēts: “Valodas lietošana privātās iestādēs, organizācijās, uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās) un attiecībā uz pašnodarbinātajām personām tiek regulēta tad, ja to darbība skar likumīgas sabiedriskās intereses (sabiedrisko drošību, veselību, tikumību, veselības aizsardzību, patērētāju tiesību un darba tiesību aizsardzību, drošību darba vietā, sabiedriski administratīvo uzraudzību) (turpmāk arī — likumīgas sabiedriskās intereses), un tādā apjomā, lai nepieciešamais ierobežojums, kas noteikts likumīgās sabiedriskajās interesēs, būtu samērīgs ar privāto iestāžu, organizāciju, uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) tiesībām un interesēm.”

Tādējādi, ja sabiedrībā ir vairāki valdes locekļi, kāds no viņiem var arī nepārvaldīt valsts valodu pietiekamā līmenī, ja pārējie valdes locekļi spēj nodrošināt sabiedrības interešu ievērošanu sabiedrībā un ja attiecīgo iespēju pieļauj valdes locekļu pārstāvības tiesības.

Par valdes locekļa amata savienošanu ar citiem pienākumiem (valdes loceklis veic arī citu algotu darbu) atbilde ir meklējama sabiedrības statūtos (vai statūti pieļauj amatu savienošanu), kā arī jāvērtē, vai papildus ieņemamais amats nerada interešu konflikta situāciju.

Atalgojuma apmēru sabiedrības darbiniekiem nosaka valde.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 176 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas