Ar bijušo vīru esam šķīrušies, un pēc šķiršanās viņš tiesā atteicās no bērna, nepildīja tiesas noteikto par bērnu un jau pirms tiesas nemaksāja uzturlīdzekļus. Ir aizritējuši 7 gadi, bērnam ir 13 gadu. Vai varu bērnam nomainīt esošo uzvārdu uz savu, neliedzot iepriekšējā vīra uzvārdu (jaunais vīrs pieņēma manu meitas uzvārdu)?
Ja pareizi saprotu, tad jautājums ir par to, vai bērnam var veidot dubultu uzvārdu, tēva uzvārdam pievienojot mātes uzvārdu.
Saskaņā ar Civillikuma 151. pantu bērna uzvārdu nosaka pēc vecāku uzvārda. Ja vecākiem ir dažādi uzvārdi, bērnam saskaņā ar vecāku vienošanos dod tēva vai mātes uzvārdu. Ja vecāki nevar vienoties par bērna uzvārdu, to nosaka pēc bāriņtiesas lēmuma.
Ministru kabineta noteikumu Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” 134. punkts paredz, ka reģistra ierakstu papildina, ja:
No iepriekš minētā izriet, ka gadījumā, ja vecākiem ir dažādi uzvārdi, bērnam var tikt dots viena vecāka uzvārds, savukārt normatīvais regulējums neparedz veidot jaunu dubultu uzvārdu tikai bērnam (dubults uzvārds bērnam var tikt dots, ja vienam no vecākiem jau ir dubults uzvārds).
Vēršu uzmanību, ka noteikumu 134.7 un 134.8 apakšpunktā minētajos gadījumos bērna uzvārda maiņai ir nepieciešama abu vecāku piekrišana. Otra vecāka piekrišanu minētajos gadījumos var aizstāt bāriņtiesas lēmums.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!