E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26855
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Kā novēlēt savu mantojuma daļu

J
jautā:
19. jūlijā, 2022
Dainis

Labdien! Pēc mātes nāves palika tēvs un trīs mantinieki: viņu bērni, mani ieskaitot. Tiek izņemtas mantojuma apliecības, un viss. Ar tēvu panākta mutiska vienošanās, ka savu daļu no mantojuma (daļa zemes un mājas) viņš pārdos man. Kādi soļi veicami pēc mantojuma apliecības saņemšanas, lai nonāktu pie pirkšanas un pārdošanas līguma starp mani un tēvu? Paldies!

A
atbild:
17. augustā, 2022
Olga Lauva
juriste

Ja tēvs ir saņēmis mantojuma apliecību un nekustamais īpašums (daļa zemes un mājas) ir reģistrēts zemesgrāmatā uz tēva vārda, tēvam ir tiesības novēlēt savu īpašumu dāvinājuma ceļā vai slēdzot pirkuma līgumu.

Tomēr, ja nekustamais īpašums ir daļa no zemes un mājas, tas ir, ja šīs ir domājamās, nevis reālās daļas, tad, pārdodot savu daļu, tā ir jāpiedāvā pārējiem kopīpašniekiem (atbilstoši Civillikuma 1068. pantam).

Pirkuma līgumu var sagatavot zvērināts notārs (piemēram, notariālā akta formā atbilstoši Notariāta likuma 87. pantam un turpmākajiem pantiem) vai pašas darījuma puses. Zvērināts notārs noskaidro notariālā akta dalībnieku gribu un darījuma noteikumus, skaidri un nepārprotami pieraksta personu paziņojumus, iepazīstina dalībniekus ar iespējamām darījuma tiesiskajām sekām, lai likumu nezināšana un pieredzes trūkums netiktu izmantots viņiem par ļaunu. Zvērināts notārs sniedz paskaidrojumu akta dalībniekiem par darījumam nepieciešamajām tiesu vai iestāžu atļaujām un apstiprinājumiem un par likumiskajām pirmpirkuma tiesībām un to norāda aktā.

Apliecinot tiesisku darījumu, kura priekšmets ir zemesgrāmatā ierakstītas vai ierakstāmas tiesības, zvērināts notārs akta taisīšanas brīdī pārbauda datus zemesgrāmatā.

Attālināti ir iespējamas pilnībā visas notariālās darbības, tajā skaitā tās, kas saistītas ar nekustamā īpašuma iegādi un pārdošanu. Zvērinātu notāra pakalpojumu var saņemt, tīmekļa vietnē “aizejot” uz notāra virtuālo kabinetu un videokonferencē nokārtojot pirkuma darījumu.

Ja īpašuma pircējs un pārdevējs līgumu var parakstīt elektroniski, tad viss darījums ir iespējams attālināti bez nepieciešamības klātienē nogādāt dokumentus iestādēs. Ja tomēr pirkuma līgums ir papīra formā, nostiprinājuma lūgumu zvērināts notārs var apliecināt un iesniegt zemesgrāmatā elektroniski, bet visus papīra dokumentus klients var lūgt notāru nogādāt vai pats nosūtīt pa pastu vai aiznest uz Zemesgrāmatas nodaļu. Tuvāk ar zvērināta notāra pakalpojumiem attālinātā režīmā var iepazīties šeit.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 212 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU