Cik izmaksā īpašumtiesību nostiprināšana zemesgrāmatā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. jūnijā, 2022
Imants

Labdien! Mans tēvs kopā ar manu brāli vēlas nopirkt manai sievai īpašumu ar kadastra vērtību apmēram 6000 eiro, un pirkšanas summa varētu būt ap 15 000 eiro. Ar kādiem maksājumiem jārēķinās manai sievai?

A
atbild:
14. jūnijā, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Vispirms ir jānoslēdz pirkuma līgums, kuru varat sagatavot paši vai uzticēt to notāram. Notārs raksta nostiprinājuma lūgums zemesgrāmatai, pārbauda darījumā iesaistītās personas un pārdevēja īpašumtiesības, kā arī apliecina darījuma tiesiskumu.

Zvērināta notāra atlīdzība par pirkuma līguma sastādīšanu, apliecināšanu, nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatai tiek aprēķināta saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību”. Atlīdzība ir atkarīga no darījuma summas.

Notariālā akta taisīšana par darījumu ir 0,5 % no darījuma summas, bet ne mazāk kā 80 eiro.

Papildus par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā būs jāmaksā valsts nodeva un kancelejas nodeva.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā” 5. pants noteic, ka valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā par katru nekustamo īpašumu nosaka šādā apmērā: īpašuma atsavināšana uz līguma vai tiesas lēmuma pamata par izsoles akta apstiprināšanu vai uz tiesas lēmuma pamata par nekustamā īpašuma nostiprināšanu nosolītājam, līdzīpašniekam vai kreditoram – 1,5 % no nekustamā īpašuma vērtības (eiro), ja īpašuma tiesības iegūst fiziska persona, bet ne vairāk kā 50 000 eiro.

Zemesgrāmatu likuma 107. pants nosaka kancelejas nodevas šādā apmērā:

  • par jauna nodalījuma atklāšanu – 30 eiro;
  • par dzīvokļa īpašuma nodalījuma atklāšanu – 15 eiro;
  • par jaunas tiesības nostiprinājumu katrai personai – 15 eiro;
  • par nostiprinājuma pārgrozījumu un atzīmes ierakstīšanu – 8 eiro;
  • par zemesgrāmatu apliecības izsniegšanu – 8 eiro;
  • par tiesneša lēmuma apliecinātas datorizdrukas izsniegšanu – 5 eiro.