Kad darbinieka veselības stāvokļa dēļ var uzteikt darbu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
24. maijā, 2022
Ligita

Labdien! Es esmu uz slimības lapas otro mēnesi, vakar man priekšniece paziņoja, ka manā vietā uz patstāvīgu vietu meklē citu darbinieku, jo viņai liekas, ka es vairs nespētu veikt savus pienākumus kā apkopēja. Man pēc operācijas celī jāiziet rehabilitācija, ārsts šodien teica, ka pēc ārstēšanās varu strādāt, invaliditātes nebūs. Vai priekšniece var tā mani atbrīvot no amata?

A
atbild:
30. maijā, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba devēja uzteikumam ir jābūt konkrēti un likumīgi pamatotam. Likumīgie pamatojumi ir atrodami Darba likuma 101. panta pirmajā daļā. Konkrētajā ar darbinieka veselības stāvokli saistītajā situācijā Darba likums dod tiesības darba devējam uzteikt darba līgumu atbilstoši 101. panta pirmās daļas 7. punktam: “Ja darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ un to apliecina ārsta atzinums.” Vai atbilstoši 101. panta pirmās daļas 11. punktam: “Ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus, ja darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem, šajā laikā neieskaitot grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī darbnespējas laiku, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā, kura cēlonis saistīts ar darba vides faktoru iedarbību, vai arodslimība.” Tomēr iepriekšminētais nozīmē, ka ir nepieciešami konkrēti apliecinājumi – ārsta atzinums un ilgstoša sešu mēnešu darba nespēja –, lai darba devējs būtu tiesīgs uzteikt darbu.