TĒMA: Nodokļi

Nodevas mantota nekustamā īpašuma reģistrēšanai

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
18. maijā, 2022
Inga_S

Labdien! Mantojumā no sava tēva saņēmu nekustamo īpašumu (dzīvokli, garāžu un mazdārzu) un divus mājdzīvniekus: kaķus. Dzīvokļa un pārējo daļu vērtība pārsniedz 10 000 eiro. Vai man obligāti par mantoto dzīvokli, garāžu, mazdārzu jāmaksā nodoklis? Un ko darīt ar kaķiem? Paldies!

A
atbild:
24. maijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nodoklis no mantojuma nav jāmaksā. Nekustamie īpašumi ir jāreģistrē zemesgrāmatā. Civillikumā ir teikts – īpašnieks ir tas, kurš ierakstīts zemesgrāmatā. Valsts nodevu apmērs par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā noteikts Ministru kabineta noteikumos Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā”.

Ja kaķi ir novēlēti ar testamentu (jā, notāru pieredze liecina, ka arī tā mēdz būt), iespējams, ir pateikts arī tas, kā ar mīļdzīvniekiem jārīkojas, piemēram, jānodod patversmē, atvēlot tam arī līdzekļus.

Ja pašai nav iespēju turpmāk rūpēties par kaķiem, varbūt tos vēlas paņemt radinieki. Neko darīt, jums dzīvniekiem būs jāatrod mājas.

Dzīvnieku aizsardzības likums Latvijā ir spēkā jau 19 gadus, un tajā noteikts, ko ar dzīvnieku drīkst un ko nedrīkst darīt. Tajā skaitā uzskaitīts, kas ir aizliegta cietsirdīga izturēšanās pret dzīvniekiem:

  • dzīvnieka nogalināšana;
  • dzīvnieka sakropļošana, mocīšana un spīdzināšana;
  • dzīvnieka atstāšana bez aprūpes vai bezpalīdzīgā stāvoklī;
  • dzīvnieka kaitināšana un uzrīdīšana;
  • dzīvnieku cīņu organizēšana, dzīvnieku iesaistīšana šajās cīņās un šo cīņu atbalstīšana;
  • dzīvnieka izmantošana par mērķi šaušanas apmācībās vai sacensībās;
  • dzīvnieka izmantošana reliģiskos rituālos un izlozēs u. c.

Par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem ir paredzēta divu veidu atbildība: administratīvā atbildība un kriminālatbildība.