Kā aprēķina bezdarbnieka pabalstu

J
jautā:
13. februārī, 2022
Aiga

Labdien! Vēlos lūgt padomu un saprast, no kādiem ienākumiem un kā tiks veikta bezdarbnieka pabalsta aprēķins. Atgriezos darbā no bērna kopšanas atvaļinājuma (pēc 1,5 gadiem), dažus mēnešus strādāju, pēc tam ilgstoši bija slimības lapa (7 mēneši), uz kā pamata tika izbeigtas darba attiecības.

A
atbild:
20. februārī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Nosakot bezdarbnieka pabalsta apmēru, ņem vērā pieprasītājam aprēķināto vidējo apdrošināšanas iemaksu algu un kopējo apdrošināšanas stāžu.

Kalendāra dienas vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss.

Aprēķinā neiekļauj tos divus mēnešus, kuros bijusi viszemākā un visaugstākā apdrošināšanas iemaksu alga.

Personas, kuras saņem slimības pabalstu, ir pakļautas apdrošināšanai pret bezdarbu. Slimības pabalsta saņemšanas periods tiek ņemts vērā, nosakot tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, kā arī slimības pabalsta summas ņem vērā, aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu bezdarbnieka pabalsta apmēra noteikšanai.

Ja noteiktajā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas perioda daļā cilvēks ir strādājis, bet pārējā perioda daļā slimojis un saņēmis slimības pabalstu, tad vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiks aprēķināta gan no darba algām, gan no piešķirto slimības pabalstu summām.

Ja 12 mēnešu perioda daļā, par kuru jāaprēķina vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, bijis bērna kopšanas atvaļinājums, tad tā dienas tiks izslēgtas no aprēķina.

Pabalsta apmēru nosaka, ņemot vērā kopējo apdrošināšanas stāžu:

Apdrošināšanas stāžs

Pabalsta apmērs % no vidējās iemaksu algas

no 1 līdz 9 gadiem ieskaitot

50%

no 10 līdz 19 gadiem ieskaitot

55%

no 20 līdz 29 gadiem ieskaitot

60%

30 gadi un vairāk

65%