E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25428
Lasīšanai: 4 minūtes

Pabalstu maksā vecākam, kurš audzina bērnu; par nodokļa atvieglojumiem var vienoties

J
jautā:
02. februārī, 2022
Olga

Labdien! Man ir vīrs. Viņam ir divi bērni no pirmās laulības. Un mums ir arī kopējais bērns. Sanāca tā, ka bijusī sieva saņem ģimenes pabalstu par abiem bērniem. Bet mūsu bērns var saņemt pabalstu kā pirmais bērns. Un arī tas pats ar nodokļu atvieglojumiem. It kā likums atļauj, bet sieva ir pretī. Kāpēc vīrs nevar saņemt, piemēram, pabalstu par vienu bērnu no pirmās laulības un arī nodokļu atvieglojumu uz vienu bērnu? Viņš taču maksā alimentus un arī nodokļus, it kā uz pusi uztur bērnus, plus, ja ņem bērnus pie sevis, viņiem arī jāpērk ēdiens, jāmaksā par degvielu utt. Kāpēc skaitās, ka sieviete vairāk tērē naudu, ja vīram jāmaksā par savu dzīvesvietu un daļu no dzīvokļa (no alimentiem), kur dzīvo bērni? Ja sievietei būs vēl bērni, tad viņa saņem pabalstu kā trešajam un ceturtajam bērnam. Bet, ja vīrietim ir bērni jaunajā ģimenē, viņam nav tiesību saņemt pabalstu un atvieglojumu par tiem bērniem, kas iepriekšējā ģimenē. Tas taču nav pabalsts bērniem, tas ir pabalsts ģimenēm ar bērniem. Būtu godīgāk, ja abi vecāki pēc šķiršanās varētu saņemt atvieglojumus un pabalstus. Nākamajā gadā alimenti paaugstinās līdz 200 uz vienu bērnu. Bet ko darīt, kad jāmaksā diviem vai vairākiem bērniem un jaunajā ģimenē arī bērniem kaut kā jādzīvo, bet alga nepaaugstinās? Paldies par atbildi.

A
atbild:
04. februārī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ģimenes valsts pabalstu maksā par katru bērnu, to saņem persona, kura audzina bērnu, un tas ir atbalsts bērna uzturēšanai. Lai ģimene varētu saņemt iespējami lielāko pabalstu, no 2022. gada 1. janvāra ir iespēja vienam no laulātajiem, pamatojoties uz otra laulātā labprātīgu piekrišanu, saņemt ģimenes valsts pabalstu par visiem kopīgi audzināmajiem bērniem, ne tikai par saviem bioloģiskajiem bērniem.

Savukārt iedzīvotāja ienākuma nodokļa atvieglojums par nepilngadīga bērna uzturēšanu ir piemērojams vienam no vecākiem. Saskaņā ar Civillikuma 178. panta otro daļu, ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās. Bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo. Civillikuma 178. panta trešajā daļā noteikts, ka jautājumos, kas var būtiski ietekmēt bērna attīstību, vecāki lēmumu pieņem kopīgi. Vecāku domstarpības izšķir bāriņtiesa.

Līdz ar to, ja vecāki kopīgi īsteno aizgādību (tā ir arī tad, ja ir šķīrušies), abi var vienoties, kurš izmantos nodokļa atvieglojumus par bērniem. Ja bērnu vecāki nevar vienoties par to, kuram no viņiem pienākas nodokļa atvieglojums par apgādībā esošu personu, nodokļa atvieglojumu piemēro tam nodokļu maksātājam – vecākam –, kurš norādīts bāriņtiesas lēmuma par vecāku domstarpību izšķiršanu rezolutīvajā daļā.

Tātad, ja ir domstarpības par nodokļa atvieglojumu piemērošanu, strīdu var izšķirt bāriņtiesā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 193 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU