Labdien! Vēlamies pārdot dzīvokli, kas mūsu īpašumā ir 8 gadus, 3 gadus dzīvojam, paši bijām arī deklarēti īpašumā. Tad pārvācāmies, paliku dzīvoklī deklarēta tikai es (esmu līdzaizņēmējs, zemesgrāmata uz vīra vārda). Vai šajā gadījumā ir jāmaksā nodoklis, pārdodot īpašumu? Jo informācija ir pretrunīga par tiem 12 mēnešiem, kad jābūt deklarētam īpašumā 12 mēnešiem jebkurā posmā vai tieši pirms pārdošanas. Ir vēl otrs īpašums.
Īpašnieks ir tas, uz kura vārda nekustamais īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Līdz ar to, gūstot ienākumu, arī nodokļa maksāšanas pienākums vai atbrīvojums, ja ir izpildīti noteikti kritēriji, attieksies uz īpašnieku.
Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību.
Nodoklis nav jāmaksā, ja:
Tātad, ja tas nav vienīgais īpašums, nodokļa atbrīvojums varētu būt pirmajā gadījumā ar noteikumu: ja pēdējos piecos gados pirms īpašuma pārdošanas tajā deklarētā dzīvesvieta ir bijusi 12 mēnešus pēc kārtas. Tie var būt jebkuri 12 mēneši pēc kārtas šo 60 mēnešu (jeb piecu gadu) laikā.
Lai noskaidrotu, vai būs jāmaksā nodoklis, jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!