Saslimusi bērna māte – vai tēvs var kopt bērnu un ņemt slimības lapu

J
jautā:
17. janvārī, 2022
Samanta

Labdien! Šobrīd esmu bērna kopšanas atvaļinājumā. Esmu slima (temperatūra, iesnas utt.). Vai vīrs var dabūt slimības lapu uz bērnu?

A
atbild:
24. janvārī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ne valstij, ne darba devējam nav normatīvajos aktos noteiktu tiesību apmaksāt personai darbnespējas lapu dzīvesbiedra slimības laikā kā darbnespēju bērna slimības dēļ.

Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 152 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība” 3. punktu darbnespējas lapu personai izsniedz:

  • sakarā ar slimību (arī arodslimību) vai traumu (arī nelaimes gadījumu darbā), kas saistīta ar darbspēju zaudēšanu;
  • ja nepieciešams saņemt ārstniecisku vai profilaktisku medicīnisko palīdzību;
  • ja nepieciešama izolācija karantīnas laikā;
  • ja atveseļošanās laikā pēc slimības (traumas) saskaņā ar medicīnisku atzinumu darbspēju atjaunošanai nepieciešams ārstēties rehabilitācijas iestādē;
  • sakarā ar stacionārā veicamu protezēšanu vai ortozēšanu;
  • sakarā ar stacionārā veicamu izmeklēšanu, ja ir ārsta norīkojums;
  • personai, kas kopj slimu bērnu vecumā līdz 14 gadiem;
  • grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā.

Šādā situācijā, kad jāaprūpē mazs bērns, kamēr mamma BKA laikā slimo, viens ieteikums ir vērsties pie darba devēja un vienoties par iespēju doties bezalgas atvaļinājumā līdz brīdim, kamēr mamma atveseļojusies un var atkal pievērsties bērnkopībai.