Tiesības uz slimības pabalstu, ja persona ir darba ņēmējs un pašnodarbināta persona

J
jautā:
17. novembrī, 2023
Vaira

Esmu darba ņēmējs, par mani tiek nomaksāti visi nodokļi, un vienlaikus esmu arī pašnodarbināta persona.
Vai slimības pabalsta (B lapa) saņemšanas laikā varu gūt pašnodarbinātā ienākumus? Proti, esmu īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja ar atalgojumu 370 eiro mēnesī, tiek maksāts sociālais nodoklis 10% apmērā.

A
atbild:
27. novembrī, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Solvita Zirnīte, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Sociālās apdrošināšanas slimības pabalsta piešķiršanas mērķis ir kompensēt algotā darbā gūstamo ienākumu zaudējumu. Priekšnoteikums, lai personai rastos tiesības uz slimības pabalstu, ir minētā sociālā riska iestāšanās, ko savukārt raksturo vienlaikus pastāvoši divi apstākļi – darba nespēja slimības dēļ un ienākumu zaudējums minētās darba nespējas dēļ.

Ja VSAA konstatē, ka persona slimības pabalsta saņemšanas laikā ir guvusi ienākumus kā darba ņēmējs vai pašnodarbināta persona, tad tiek vērtētas personas tiesības saņemt slimības pabalstu.

Jautājumā minēta situācija, kad pašnodarbināta persona slimības laikā veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 10% apmērā. Ja pašnodarbinātā ienākumi nesasniedz minimālo mēneša darba algu (2023. gadā – 620 eiro mēnesī, 2024. gadā – 700 eiro mēnesī), tad pašnodarbinātais VSAOI veic 10% apmērā no faktiskajiem ienākumiem un ir apdrošināts tikai pensijai

Ar šādiem nosacījumiem ienākumu gūšana neierobežo personas tiesības vienlaikus šajā periodā saņemt slimības pabalstu.