TĒMA: Mājoklis

Pašvaldība piešķir dzīvojamo telpu īres tiesības uz noteiktu laiku

J
jautā:
25. decembrī, 2021
Inese

Līdz 2012. gadam dzīvojām denacionalizētā namā. Ēka kļuva tāda, ka tajā vairs nevarēja dzīvot, un pašvaldība piešķīra īrniekiem dzīvokļus ar “palīdzības” statusu, neizskaidrojot, ka dzīvoklis būs pagaidu. Tagad dzīvoklis jāatbrīvo. Vai varam pieprasīt no pašvaldības denacionalizācijas kompensāciju, lai varētu iegādāties mājvietu? Vai tiešām var izlikt no pašvaldības dzīvokļa, ja denacionalizētajā namā bija piešķirts dzīvoklis PSRS laikos ar beztermiņa līgumu?

A
atbild:
25. janvārī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pašvaldība dzīvojamās telpas izīrēt ir tiesīga likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” noteiktās situācijās un noteiktām iedzīvotāju grupām, tajā ar dzīvokli nodrošināt arī personas, kuras dzīvo denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā mājā un lietojušas dzīvokli līdz īpašuma tiesību atjaunošanai.

Pašvaldībai nav tiesību piešķirt dzīvokļus īpašumā, bet gan ir tiesības piešķirt īres tiesības.

Dzīvojamo telpu īres līgumu paraksta gan izīrētājs, gan īrnieks. Abu pušu tiesības un atbildība, kā arī līguma darbības termiņš ir līguma sastāvdaļa.

Likumā paredzēts: pašvaldības dome izdod saistošos noteikumus, kuros nosaka pašvaldībai piederošas vai tās nomātas dzīvojamās telpas izīrēšanas kārtību un nosacījumus, kā arī termiņu, uz kādu slēdzams dzīvojamās telpas īres līgums.

Ja pašvaldības īres dzīvokļa līguma termiņš ir beidzies, pašvaldībai nav jāmaksā kompensācija.

Par iespējām pagarināt līgumu ir jāinteresējas pašvaldībā.