Dokumenta juridiskais spēks

J
jautā:
23. decembrī, 2021
Laura

Vai dokumentam piemīt juridisks spēks, ja pēc tā izlasīšanas es nevēlos piekrist tā nosacījumiem, izdarot uz dokumenta šādu pašrocīgu piezīmi: “ar rīkojumu iepazinos, no paraksta atsakos. Datums, mans paraksts”?

A
atbild:
29. decembrī, 2021

Dokumentu juridiskā spēka likuma 4. pants paredz – lai dokumentam būtu juridisks spēks, tajā iekļauj šādus rekvizītus:

  • dokumenta autoru nosaukumu;
  • dokumenta datumu;
  • parakstu (izņemot likumā paredzētus gadījumus).

Tiesību aktos noteiktajos gadījumos organizācijas dokumentā, lai tam būtu juridisks spēks, papildus iepriekš minētajiem rekvizītiem iekļauj šādus rekvizītus:

1) dokumenta izdošanas vietas nosaukums;

2) zīmoga nospiedums;

3) dokumenta apstiprinājuma uzraksts vai atzīme par dokumenta apstiprināšanu;

4) dokumenta reģistrācijas numurs.

Ja saskaņā ar tiesību aktu prasībām dokumentā jābūt vairāku personu parakstam, dokuments iegūst juridisku spēku, kad to parakstījušas visas attiecīgās personas.

Ja dokuments satur visus attiecīgajam dokumentam nepieciešamos rekvizītus, tad dokumentam ir juridisks spēks.

Pieņemu, ka jūsu aprakstītajā situācijā ir nepieciešams jūsu paraksts, lai apliecinātu to, ka esat iepazinies ar attiecīgā dokumenta saturu.

Apliecinot savu iepazīšanos ar dokumenta saturu, jūs varat pievienot piebildes par tā saturu vai iebildumus, bet vēršu uzmanību, ka būtiskas nozīme ir tam, kāda veida rīkojums tas ir un ko tas paredz, jo adresāta nepiekrišana tā saturam vairumā gadījumā neaptur rīkojuma izpildi (tas arī neietekmē tā juridisko spēku).