Kā tiek aprēķinātas virsstundas

J
jautā:
10. decembrī, 2021
Vladimirs

Labdien! Gribēju uzzināt, kā man rīkoties. Es strādāju virsstundas, un darba devējs man par tām nav samaksājis. Jau pagājuši 7 mēneši, un joprojām neesmu saņēmis atalgojumu par godīgi nostrādātajām virsstundām.

A
atbild:
17. decembrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Par darbinieku darba laika precīzu uzskaiti uzņēmumā atbildīgs ir darba devējs.

Lai spriestu par virsstundu esamību, ir svarīgi ņemt vērā jūsu darba līgumā nolīgto darba laiku. Ja jums ir nolīgts normālais darba laiks un summētā darba laika uzskaite, tad ir svarīgs arī noteiktais pārskata periods. Pārskata periods parasti ir viens, divi, trīs vai četri mēneši.

Tas nozīmē, ka tikai pēc tam, kas pārskata perioda ietvaros ir nostrādāts normālais darba laiks – attiecīgais stundu skaits mēnesī –, darba devējs sāk uzskaitīt virsstundas.

Piemēram, ja darbiniekam ir nolīgts normālais darba laiks ar summētā darba laika uzskaiti un pārskata periods ir trīs mēneši, tad virsstundas tiek aprēķinātas tikai pēc kopā šo mēnešu laikā nostrādātām 511 h (septembrī 176 h + oktobrī 168 h + novembrī 167 h). Tātad kā virsstundas tiek aprēķinātas visas stundas, sākot no 512 h, turklāt tad, ja par virsstundu darbu ir panākta rakstveida vienošanās.

Vēl ir svarīgi zināt, ka darba devējam Darba likuma 136. pants dod tiesības virsstundu darbu kompensēt divējādi:

  • piemērojot piemaksu 100% apmērā;
  • piešķirot apmaksātu atpūtas dienu.

Jums var ieteikt rūpīgi pārlasīt savu darba līgumu, kā arī saņemto algas lapiņu saturu un neskaidrību gadījumā vērsties pie darba devēja, lūdzot skaidrojumu par izmaksātās darba samaksas aprēķinu. Darba devējs nav tiesīgs atteikties sniegt skaidrojumu.