E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24945
Lasīšanai: 3 minūtes
1
2
1
2

Bērna uzvārda maiņa

J
jautā:
08. decembrī, 2021
Agnese

Labdien! Es dzīvoju Dānijā kopā ar savu dēlu. Un ir plānots apprecēties ar dāni (kurš nav mana bērna tēvs). Es vēlos pieņemt viņa uzvārdu, un šobrīd ir radies jautājums, vai ir iespējams manam dēlam nomainīt uzvārdu pēc laulībām. Manam dēlam ir viņa bioloģiskā tēva uzvārds, bet pēdējos 5–7 gadus viņiem nav bijis kontakts. Man nav ne jausmas, ko tēvs dara, un viņš nemaksā uzturlīdzekļus. Bija tiesas piešķirti un izmaksāti uzturlīdzekļi. Bet šobrīd nav ne jausmas, ko darīt tālāk, jo mans dēls jūtas tā, it kā viņš nav daļa no ģimenes, jo tikai viņam ir cits uzvārds. Neviens radinieks no viņa bioloģiskā tēva puses nav interesējies par viņu vairāk nekā 5 gadus. Ko es varu darīt šādā situācijā?

A
atbild:
14. decembrī, 2021
Santa Blumberga
LV portāls

Ja jūsu dēls ir Latvijas Republikas valstpiederīgais, tad uzvārda maiņas iespējas un kārtību Latvijas Republikā nosaka Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums, Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likums un Ministru kabineta noteikumi Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem”, kā arī Civilkums.

Civillikuma 151. pants paredz, ka bērna uzvārdu nosaka pēc vecāku uzvārda. Ja vecākiem ir dažādi uzvārdi, bērnam saskaņā ar vecāku vienošanos dod tēva vai mātes uzvārdu. Bet, ja vecāki nevar vienoties par bērna uzvārdu, to nosaka pēc bāriņtiesas lēmuma.

Minētais nozīmē to, ka bērna uzvārda maiņai (uz jūsu uzvārdu) ir nepieciešama abu vecāku piekrišana (izņēmuma gadījumi ir tad, ja viens no vecākiem vai abi ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, vienam no vecākiem ir atņemtas aizgādības tiesības, vai tiek svītrotas ziņas par vienu no vecākiem, piemēram, apstrīdētas paternitātes gadījumā), tādēļ jums būtu vispirms jāmēģina vienoties ar bērna tēvu, bet, ja vienošanos nav iespējams panākt, tad šo jautājumu var izlemt bāriņtiesa (arī tad, ja bērna tēvs nav atrodams, jautājuma risināšanai jāvēršas bāriņtiesā).

Tomēr bāriņtiesa pārstāv bērna tiesības un rīkojas ar mērķi noskaidrot, kāds risinājums ir bērna interesēm visatbilstošākais (tas var nesakrist ar jūsu redzējumu).

Plašāk par bērna uzvārda maiņas iespējām un niansēm varat uzzināt raidierakstā “Vārda un uzvārda maiņa bērnam”, kas pieejams šeit.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 54 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU