Grūtnieces tiesības uz īslaicīgu prombūtni

J
jautā:
07. decembrī, 2021
Marija

Labdien! Esmu grūtniece, kas tiek nodarbināta privātajā sektorā standarta darba laiku (pilnu slodzi). Ginekologa (dzemdību speciālista) ikmēneša vizītes varu ieplānot pusdienas laikā, iztiekot bez pusdienām, taču reizi divos, trīs mēnešos nepieciešama ultrasonogrāfijas izmeklēšana, kas grūtniecības laikā ir obligāta, to iespējams apmeklēt tikai darba laikā, un vizītes laiks reizēm sasniedz 3 h (kamēr ginekologs veic visus nepieciešamos mērījumus). Darba devējs liek ņemt apmaksāto atvaļinājumu (raksta klāt stundas, kuras esmu bijusi pie ginekologa vizītēs), lai pēc tam uzrakstu iesniegumu par apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanu. Vai tas ir likumīgi?

A
atbild:
13. decembrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 147. pants – īslaicīga prombūtne – noteic, ka darba devējam ir jānodrošina darbiniecei, kas gaida bērniņu, iespēju īslaicīgi atstāt darbavietu, lai veiktu veselības pārbaudi pirmsdzemdību periodā, ja šādu pārbaudi nav iespējams veikt ārpus darba laika. Šāds darba devēja pienākums iestājas tikai tad, ja strādājošā sieviete ir informējusi darba devēju par savu grūtniecību, kā arī par nepieciešamību veikt veselības pārbaudi. Par plānoto ārsta apmeklējumu darba devējs ir laikus jāinformē. Turklāt darba devējs var pieprasīt pierādījumus tam, ka šādu ārsta apmeklējumu nav iespējams veikt ārpus darba laika. Īslaicīga prombūtne ir darba devēja apmaksāts laiks.