Kā mantot dzīvokli

J
jautā:
26. novembrī, 2021
Ņina

Mans vīrs ir miris. Dzīvoklis, kurā mēs dzīvojām kopā ar vīru, ir reģistrēts zemesgrāmatā uz vīra vārda. Kur jāvēršas, lai nokārtotu dzīvokļa pārreģistrēšanu uz mana vārda?

A
atbild:
30. novembrī, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Cik saprotams, dzīvoklis bija vīra īpašums. Tādā gadījumā jums ir jāvēršas zvērināta notāra birojā, lai sāktu mantojuma lietu.

Griba pieņemt mantojumu jāizsaka gada laikā no mantojuma atklāšanās vai ziņu saņemšanas par mantojuma atklāšanos. Taču ir iespēja mantot arī pēc šī termiņa, ja mantojums pieņemts faktiskā valdījumā, piemēram, turpinot lietot un uzturēt nekustamo īpašumu.

Civillikuma 382. pantā ir noteikts: “Mantojums ir kopība, kurā ietilpst visa kustamā un nekustamā manta, kā arī citiem atdodamās tiesības un saistības, kas mirušam vai par mirušu izsludinātam piederējušas viņa patiesās vai tiesiski pieņemamās nāves laikā. Šajā ziņā mirušo vai par mirušu izsludināto sauc par mantojuma atstājēju.”

Civillikuma 701. pantā ir noteikts: “Ar mantojuma pieņemšanu un iegūšanu visas mantojuma atstājēja tiesības un saistības, ciktāl tās neizbeidzas ar viņa personu, pāriet uz mantinieku.”

Latvijas zvērinātu notāru mājaslapā skaidrots, ka mantošanas iesniegumu mantinieks iesniedz zvērinātam notāram, kurš praktizē tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kur bija mantojuma atstājēja pēdējā deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tā nav zināma, – pēc mantojamās mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vietas.

Mantiniekam, ejot pie zvērināta notāra, līdzi jāņem sava pase vai personas apliecība, mantojuma atstājēja miršanas apliecība, radniecību pierādošie dokumenti (dzimšanas apliecības, laulības apliecības), mantojamās mantas saraksts un novērtējums, ja mantots tiek arī kas cits bez nekustamā īpašuma.

Pirms lietas uzsākšanas zvērināts notārs pārliecinās Mantojumu reģistrā, vai to jau nav uzsācis kāds cits zvērināts notārs, piemēram, ja cits kandidāts uz mantojumu jau ir iesniedzis iesniegumu. Pēc tam zvērināts notārs pārliecinās Publisko testamentu reģistrā, vai tajā ir reģistrēts mantojuma atstājēja pēdējās gribas rīkojuma akts jeb testaments (vai mantojuma līgums).

Pēc mantojuma lietas uzsākšanas, ja nepieciešams, oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” tiek izsludināta mantojuma atklāšanās. Sludinājumā zvērināts notārs uzaicina pieteikties tos, kuriem kā mantiniekiem, kreditoriem vai kā citādi ir tiesības uz mantojumu. Uzaicinājuma termiņu, ja likumā nav noteikts citādi, zvērināts notārs nosaka pēc saviem ieskatiem, taču tas nedrīkst būt īsāks par trim mēnešiem no uzaicinājuma publicēšanas dienas. Ja mantinieku loks ir skaidrs, zvērināts notārs parasti nosaka trīs mēnešu pieteikšanās termiņu (termiņu ir svarīgi ievērot ikvienam, kuram ir tiesības mantot, kā arī kreditoriem) un operatīvi pabeidz uzsākto lietu.