Kādus pabalstus var saņemt ģimene

J
jautā:
23. novembrī, 2021
alina

Labdien! Kādi pabalsti tiek piešķirti, ja vīrs ir vienīgais apgādājamais? Sieva ir stāvoklī (darbs bija īsu laiku), tagad darba nav.

A
atbild:
26. novembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Cik noprotams, vēlaties uzzināt, kādi būs pabalsti saistībā ar bērniņa piedzimšanu.

Sievietei ir tiesības uz maternitātes pabalstu pirms un pēc dzemdībām, ja viņa ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, tātad sociāli apdrošināta un valsts sociālās  apdrošināšanas obligātās iemaksas ir veiktas:

  • ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā vai
  • sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums. (izsniegta darbnespējas lapa B, kas ir pamats maternitātes atvaļinājumam – apmēram divus mēnešus pirms dzemdībām un divus mēnešus pēc bērna piedzimšanas).

Ja strādāts vēl mazāk nekā trīs mēnešus, tad šo pabalstu nevar saņemt.

Ja bērna tēvs ir nodarbināts (ir darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, kas veic iemaksas), viņš var saņemt vecāku pabalstu no bērna dzimšanas. Ja bērna tēvs turpina strādāt, arī tad viņš var saņemt vecāku pabalstu, taču tikai 30% apmērā no piešķirtā apmēra.

No bērna piedzimšanas pusotru gadu valsts maksā bērna kopšanas pabalstu – 171 eiro mēnesī.

Tāpat viens no vecākiem var saņemt bērna piedzimšanas pabalstu – 421,17 eiro. Tas ir vienreiz izmaksājams pabalsts.

No bērna viena gada vecuma tiek maksāts ģimenes valsts pabalstu.

Informāciju par pabalstiem vecākiem varat izlasīt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.

Papildu informāciju varat uzzināt, sazinoties ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, rakstot uz konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz 64507020.

Ja ģimene kādu apstākļu dēļ nespēj nodrošināt sevi ar līdzekļiem pamatvajadzību nodrošināšanā, jāvēršas pēc palīdzības pašvaldības sociālajā dienestā.