Slimības lapa A jāapmaksā arī tad, ja darba attiecības uzsāktas nesen

J
jautā:
11. novembrī, 2021
Elīna

Labdien! Darba attiecības uzsāku 1. oktobrī, taču no 15. oktobra bija slimības lapa A (10 dienas),
darbs ir maiņu. Par šo slimības lapu darba devējs neizmaksāja neko, grāmatvede apgalvoja, ka tikko uzsāktas darba attiecības, pārāk maz stundu nostrādāts un tml., tāpēc man nekas nepienākas. Vai tiešām tā tas var būt?

A
atbild:
22. novembrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atbilstoši likuma “Par maternitātes un slimību apdrošināšanu” 36. pantam darba devēja pienākums ir darbiniekam, kuriem darba periodā iestājusies ar darbnespējas lapu apliecināta pārejoša darba nespēja (izņemot darba nespēju, kas saistīta ar grūtniecību un dzemdībām un slima bērna kopšanu), izmaksāt no saviem līdzekļiem slimības naudu ne mazāk kā 75 procentu apmērā no vidējās izpeļņas par otro un trešo pārejošas darba nespējas dienu un ne mazāk kā 80 procentu apmērā – par laiku no ceturtās darba nespējas dienas, taču ne ilgāku par 10 kalendāra dienām. Slimības naudu aprēķina par darbnespējas dienām (stundām), kurās darba ņēmējam būtu bijis jāstrādā.

Darbiniekiem, kuriem ir noteikts summētais darba laiks (summētais dienesta pienākumu izpildes laiks) un kuru mēnešalga (darba alga) nav atkarīga no faktiski nostrādāto stundu skaita konkrētā mēnesī, darba devējs, ņemot vērā darba (dienesta) specifiku, var noteikt, ka slimības naudu aprēķina par kalendāra darba dienām darbnespējas periodā.

Darba devējs slimības naudu nepiešķir, ja darbinieks ir  izdarījis pārkāpumus:

  • darba nespējas laikā gūst ienākumus kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais;
  • darba nespēja iestājusies laikā, kad izdarīts noziegums, vai šā nozieguma rezultātā un to konstatējusi tiesa;
  • persona pati apzināti un būtiski kaitējusi savai vai kopjamo veselībai un to konstatējis ārsts;
  • persona mēģinājusi iegūt pabalstu viltus ceļā un to konstatējis ārsts vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Apstāklis, ka darbinieks ir tikko uzsācis darba attiecības, nav iemesls neapmaksāt darbnespējas lapu A.

Ja slimības periods iekļaujas darba līgumā noteiktajā darba attiecību uzsākšanas laikā, slimības naudu būtu  jāaprēķina pēc slimības dienām attiecīgā procentuālā apmērā no jums nolīgtās darba algas.

Kā pamatojums šādai darba devēja rīcībai ir likumdevēja sociālās apdrošināšanas likumos paustā griba nodrošināt darbiniekam tos ienākumus, ko tas gūtu, ja šī attaisnotā darba kavējuma nebūtu. Saslimšana un darba devējam iesniegtā slimības lapa ir uzskatāma par attaisnotu darba kavējumu.