TĒMA: Mājoklis

Vai mājas vecāko var atbrīvot no komunālajiem maksājumiem

J
jautā:
01. novembrī, 2021
valdis

Vai daudzdzīvokļu mājā kontaktpersonai, mājas kāpņu telpas vecākajam, var būt pašnodarbinātās personas statuss un jāreģistrējas VID, lai saņemtu maksājuma atbrīvojumu par komunālajiem un siltumenerģijas maksājumiem bez dzīvokļu īpašnieku kopsapulces lēmuma? Vai, organizējot dzīvokļu īpašnieku aptaujas, kā to paredz likumdošana, vai arī pietiek savākt parakstus 50% apmērā no mājā dzīvojošajiem īpašniekiem, tajā skaitā pašvaldības dzīvokļiem?

A
atbild:
02. novembrī, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Cik saprotams no jautājuma, mājas vecākais vēlas saņemt maksājuma atbrīvojumu no komunālajiem pakalpojumiem. Šādā gadījumā dzīvokļu īpašniekiem ir jālemj par to, kādā veidā pārējie dzīvokļu īpašnieki atmaksās šos maksājumus. Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 18. panta otro daļu dzīvokļu īpašnieku kopība par savā kompetencē esošajiem jautājumiem lēmumus var pieņemt šādā veidā:

  • dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē (19. pants);
  • nesasaucot dzīvokļu īpašnieku kopsapulci, — aptaujas veidā (20. pants);
  • citādi savstarpēji vienojoties (21. pants).

Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam un ir pieņemts, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem, izņemot tos gadījumus, kuros šā likuma 17. pantā paredzēts cits lēmuma pieņemšanai nepieciešamais balsu skaits vai lielāku nepieciešamo balsu skaitu noteikusi pati dzīvokļu īpašnieku kopība.