TĒMA: Mājoklis

Kur var deklarēt dzīvesvietu

J
jautā:
06. oktobrī, 2021
Inese

Lūdzu konsultāciju. Laulības šķiršanas procesā paredzēts, ka otram laulātajam tiks izmaksāta kompensācija par kopīgo īpašumu pēc grafika 5 gadu laikā. Vai šķirtā persona, kura vairs nedzīvo kopīpašumā, bet gaida kompensācijas izmaksu (5 gadi), drīkst palikt deklarēta šajā īpašumā, līdz beidzas visa kompensācijas izmaksa?

A
atbild:
11. oktobrī, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvesvietas deklarēšanas likuma mērķis ir panākt, lai ikviena persona būtu sasniedzama tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību.

Dzīvesvieta ir jebkura personas brīvi izraudzīta ar nekustamo īpašumu saistīta vieta (ar adresi), kurā persona labprātīgi apmetusies ar tieši vai klusējot izteiktu nodomu tur dzīvot, kurā dzīvot tai ir tiesisks pamats un kuru šī persona atzīst par vietu, kur tā sasniedzama tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību.

Personai ir tiesisks pamats apmesties uz dzīvi noteiktā nekustamā īpašumā, ja tai pieder šis nekustamais īpašums, attiecībā uz to ir noslēgts īres vai nomas līgums vai šā īpašuma lietošanas tiesības tā ieguvusi uz laulības, radniecības, svainības vai cita likumiska vai līgumiska pamata.

Dzīvesvietas deklarēšanas fakts pats par sevi nerada civiltiesiskas saistības.