E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24393
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Kopīpašuma pārvaldīšanas kārtība

J
jautā:
05. oktobrī, 2021
Jānis

Vēlos noskaidrot, kāds likums konkrēti reglamentē to, cik procentu balsu vajag, lai mājas kopīpašuma iedzīvotāji pieņemtu kādu lēmumu. Piemēram, vairāk nekā 75% daudzdzīvokļu centra pirmskara mājas iedzīvotāju nobalsoja par to, ka vēlas iekasēt maksu par autostāvvietām kopīpašuma pagalmā. Vai mājas biedrība to drīkst darīt? Kad ir un kad nav nepieciešama simtprocentīga dzīvokļu domājamo daļu piekrišana?

A
atbild:
11. oktobrī, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Cik saprotams, māja ir kopīpašums un nav sadalīta dzīvokļos.

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums dzīvojamās mājas pārvaldīšanas jautājumos pieļauj izmantot Dzīvokļa īpašuma likumā noteikto kārtību arī gadījumā, kad sadalīšana dzīvokļu īpašumos faktiski nav veikta. Attiecīgi, ja kopīpašniekiem piederošajām domājamajām daļām atbilst lietošanā nodots dzīvoklis, tad atbilstoši dzīvokļu skaitam, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likumā noteikto dzīvokļu īpašnieku kopības balsošanas kārtību, arī tiek pieņemti lēmumi.

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 5. panta 4. daļa nosaka: “Lēmumus, kas attiecas uz obligāti veicamo pārvaldīšanas darbību nodrošināšanu kopīpašumā esošā dzīvojamā mājā – pārvaldīšanas uzdevuma uzdošanu, tā atsaukšanu –, mājas uzturēšanai nepieciešamo pakalpojumu līgumu slēgšanas noteikumiem, kā arī kārtību, kādā nosakāmi un maksājami obligātie izdevumi un atlīdzība par pārvaldīšanu, pieņem, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likuma noteikumus par dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu, un tie ir saistoši ikvienam dzīvojamās mājas kopīpašniekam.”

LV portāls jau iepriekš ir rakstījis, ka Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta otrās daļas 2. punkts par kopīpašuma daļas lietošanas kārtības noteikšanu dzīvokļu īpašnieku starpā pamatā var attiecināt uz situācijām, kas nosaka dalītu iezīmētu lietošanu katram dzīvokļa īpašniekam, piemēram, autostāvvietai, pagraba vai bēniņu telpām. Šim nolūkam ir nepieciešama trīs ceturtdaļu domājamo daļu īpašnieku piekrišana.

Domājamo daļu īpašnieki var noteikt kārtību, kā tiek iznomāta kopīpašuma zeme ar mērķi automašīnu novietošanai. Administrēt nomas maksu var gan ar pārvaldnieka, gan biedrības starpniecību.

Dzīvokļa īpašuma likuma 16. un 17. pants nosaka, cik daudz balsu vajag, lai pieņemtu konkrētu lēmumu.

Piemēram, 17. pants nosaka: “Lai pieņemtu lēmumu par šā likuma 16. panta otrās daļas 1. punktā minētajiem jautājumiem, nepieciešams, lai “par” nobalso visi dzīvokļu īpašnieki.

Lai pieņemtu lēmumu par šā likuma 16. panta otrās daļas 3. punktā minēto pirmpirkuma tiesību nodibināšanu, nepieciešams “par” balsojums no visiem dzīvokļu īpašniekiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 62 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU