Līdzaizņēmēju tiesības

J
jautā:
09. septembrī, 2021
Anonīms

Labdien! Vai banka ir tiesīga liegt nostiprināt īpašuma tiesības uz kredīta līdzekļiem iegādājamo nekustamo īpašumu vienam no līdzaizņēmējiem tikai tāpēc, ka minēto īpašumu plānots būvēt uz līdzaizņēmēja zemesgabala? Vai banka ir tiesīga vienpersoniski izlemt, kuram līdzaizņēmējam jābūt prioritārajā pozīcijā attiecībā pret otru, ja tiek paredzēts, ka abi maksās vienādi? Vai šajā rakstā minētais apgalvojums “aizņēmēja vai līdzaizņēmēja mantiskās attiecības tiek atspoguļotas zemesgrāmatā, t. i., ja kredīts tiek ņemts nekustamā īpašuma iegādei, tad abu aizņēmēju īpašumtiesības tiek reģistrētas zemesgrāmatā (attiecīgajās daļās)" ir tikai pieņēmums? Paldies!

A
atbild:
13. septembrī, 2021

Ja lietā ir runa par līdzaizņēmējiem (nevis galvojumu), t. i., kredīta ņēmēji ir divas personas, kuras veiks kredīta atmaksu, kā arī iegūs īpašuma īpašumu, kā iegādei tiek ņemt kredīts, tad zemesgrāmatā ir nostiprināmas īpašumtiesības uz abiem līdzaizņēmējiem (attiecīgajās proporcijās). Savukārt, ja vienam aizņēmējam pieder zemesgabals, uz kura tiks plānota būvniecības iecere, tad attiecīgais īpašnieks dod savu piekrišanu būvniecības iecerei. Īpašumā esoša zeme (ja tā nav kredīta ņemšanas priekšmets) nav un nevar būt priekšnoteikums otra līdzaizņēmēja (kuram nepieder zeme) tiesībām uz īpašuma iegūšanu ierobežošanu. Banka vienpersoniski vai arī sadarbībā ar otru aizņēmēju nav tiesīga atteikt jūsu īpašuma tiesību reģistrāciju zemesgrāmatā.