Kas maksā nekustamā īpašuma nodokli par zemi dalītajā īpašumā

J
jautā:
04. septembrī, 2021
Arnis

Labdien! Tiek izīrēta privāta zeme, uz kuras atrodas vairāki atdalīti dārzkopības zemesgabali ar augļu dārziem un nelielām būvēm (kādreiz bijusi dārzkopības sabiedrība). Zemesgabalus izīrē fiziska persona fiziskām personām. Kāda var būt piespiedu zemes īres maksa, un vai izīrētājs ir tiesīgs papildus īres maksai piemērot apmaksai zemes nekustamā īpašuma nodokli? Kādi likumi to nosaka? Paldies!

A
atbild:
07. septembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Dalītajā īpašumā iesaistītās personas pašas vienojas par zemes nomas attiecību saturu (nomas maksu un blakus noteikumiem). Ja puses pašas nespēj panākt vienošanos, tad to strīdu izšķir tiesa.

Privātpersonu darījuma attiecībās nekustamā īpašuma nodokli par dalītā īpašumā esošu zemi maksā zemes īpašnieks.

Kopš 2015. gada 1. janvāra ir spēkā grozījumi likumā “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” un likumā “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”, kas izslēdza zemes nomnieku pienākumu piespiedu dalītā īpašuma gadījumos kompensēt zemes īpašniekiem nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu.