Sociālā stipendija kā atbalsta programma sākas ar šā rudens pirmkursniekiem

J
jautā:
01. septembrī, 2021
Ineta

Labdien! Vai tiešām studiju pabalstu daudzbērnu ģimenēm (160 eiro) piešķir tikai 1. kursa studentiem? Sanāk, ja esi 2. kursa students, tad nekā?

A
atbild:
03. septembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sociālo stipendiju “Studētgods” sāk piešķirt 2021. gada rudens pirmajā semestrī vai pirmajā studiju gadā (kursā) imatrikulētiem studējošiem vai tiem studējošajiem, kuri atsākuši studijas pirmajā studiju gadā (kursā) 2021./2022. mācību gadā neatkarīgi no imatrikulācijas datuma. Turpmākajos gados sociālo stipendiju sāk piešķirt attiecīgā gada rudens pirmajā semestrī vai pirmajā studiju gadā (kursā) imatrikulētiem studējošajiem vai tiem studējošajiem, kuri atjaunojās studijās attiecīgajā studiju gadā (kursā) neatkarīgi no imatrikulācijas datuma.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 740 “Noteikumi par stipendijām” nosaka tikai sociālās stipendijas piešķiršanas sākumu un pretendentu loku, proti, katru mācību gadu, sākot ar 2021. gadu, piesakās 1. kursa studenti, līdz 3–4 gados tiek aptverti visi kursi, norādīts tiesību akta projekta paskaidrojumā. Jaunā stipendija nav paredzēta pašreizējiem 2., 3. 4. kursu studējošajiem. Savukārt tie 1. kursa studenti, kam stipendiju piešķirs 2021./2022. mācību gadā un turpmākos gados, turpinās to saņemt līdz pat studiju beigām, ja studiju laikā atbildīs noteiktajiem kritērijiem.

Lemjot par jauniem atbalsta pasākumiem jebkurai sociālajai grupai, ir nepieciešama valsts budžeta nauda, un vienmēr ir kāds sākuma termiņš jeb robežtermiņš. Šīs atbalsta programmas īstenošana sākas ar studējošajiem, kuri imatrikulēti studijām (pirmo reizi 2021. gada rudenī).

Sociālajām stipendijām ir paredzētas pieaugošas summas turpmākajos gados: pašreiz plānotie budžeta izdevumi 2021. gadā 4 mēnešiem – 1,034 miljoni eiro; 2022. gadam – 3,622 miljoni eiro; 2023. gadam – 6,097 miljoni eiro; 2024. gadam – 8,386 miljoni eiro; 2025. gadam un turpmāk ik gadu – 9,659 miljoni eiro.