Labdien! Vēlos uzsākt sadarbību ar vienu vai vairākām Latvijas un/vai ES tulkošanas aģentūrām kā ārštata tulkotājs, taču ienākumi paredzami neregulāri un diezgan mazi (ne vairāk kā 1500 eiro ceturksnī, varbūt arī mazāki par 500 eiro ceturksnī). Vai šāda veida darbam ir piemērota pašnodarbinātā statusa noformēšana, vai arī ir kāds cits risinājums? Un kādi nodokļi būtu jāmaksā šajā gadījumā? Paldies!
No tā, kādu nodokļu režīmu izvēlas, atkarīgs nodokļu apmērs, sociālais nodrošinājums un arī nodokļu maksāšanas pienākumi un regularitāte. Ir arī svarīgi, kādu līgumu piedāvā aģentūra. Jautājumā nav norādīts, vai šāda veida ienākumi būs vienīgie vai vienlaikus ir arī algas darbs. Tas ir būtiski saistībā ar šogad no 1. jūlija noteikto prasību par obligātajām minimālajām iemaksām.
Ja runa ir par autoratlīdzības līgumu, tad no šā gada 1. jūlija līdz 31. decembrim ir noteikts pārejas periods, nākamajā gadā būs citi noteikumi. Šā gada otrajā pusē autoratlīdzības izmaksātājs (ja autoratlīdzības saņēmējs nav saimnieciskās darbības veicējs) ietur no autoratlīdzības iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) – 25%. Šis nodoklis ietver valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) – 80% un ienākuma nodokli – 20%. Šim nodokļa režīmam nepiemēro ne autora nosacītos izdevumus, ne iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus.
Autoratlīdzības saņēmējs var reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs, izvēloties starp divām iespējām: viena – maksāt nodokļus vispārējā pašnodarbinātā režīmā (tas nozīmē – maksāt IIN reizi gadā un VSAOI – reizi ceturksnī). Šajā nodokļu režīmā var piemērot autora nosacītos izdevumus, arī nodokļu atvieglojumus; otra iespēja – maksāt mikrouzņēmumu nodokli. MUN maksātājs nevar piemērot ne nosacītos izdevumus, ne nodokļu atbrīvojumus.
Saimniecisko darbību reģistrē Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Pašnodarbināto kā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrē vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu.
Fiziskai personai, reģistrējot saimniecisko darbību, pēc tam pašai kā pašnodarbinātai personai jāsniedz VID deklarācijas un jāmaksā nodokļi. Reizi ceturksnī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) no saimnieciskās darbības ienākuma un reizi gadā jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.
Pašnodarbinātā VSAOI veikšanas kārtība:
No 2021. gada 1. jūlija ir ieviestas minimālās obligātās iemaksas, kas jāveic vismaz no 1500 eiro ceturksnī.
Ja pašnodarbinātais, kurš nav vienlaikus darba ņēmējs, prognozē, ka viņa ienākums no saimnieciskās darbības nesasniegs 1500 eiro ceturksnī, jāiesniedz VID iesniegums, ka ceturksnī šāda apmēra ienākumu nebūs.
Ja tāds iesniegums VID nebūs iesniegts, bet pašnodarbinātā ziņojumā deklarētais obligāto iemaksu objekts – saimnieciskās darbības ienākums – būs mazāks par 1500 eiro ceturksnī, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra aprēķinās minimālās iemaksas 10% apmērā pensiju apdrošināšanai, kas pašnodarbinātajam papildus jāsamaksā, lai obligātās iemaksas ceturksnī būtu veiktas minimālajā apmērā (no 1500 eiro ceturksnī).
Informācija par nodokļu izmaiņām ir pieejama Valsts ieņēmumu dienesta vietnē.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!