TĒMA: Mājoklis

Servitūta ceļš paredzēts tikai braukšanai

J
jautā:
03. jūnijā, 2013
Diana Zibina

Sveicināti! Vēlos precizēt šādu jautājumu: mums jūrmalā starp manu vecāku mājām un kaimiņiem ir servitūta ceļš, kas paredzēts izmantošanai kā braucamais ceļš. Vai kaimiņu nomnieki, kas vasaras periodā nomā vasarnīcu, drīkst iebraukt šajā zonā atstāt mašīnu? Ar cieņu, Diāna.

A
atbild:
12. jūnijā, 2013
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Ja pareizi saprotu, tad jautājums ir par to, ka kaimiņu mājas nomnieku savas automašīnas atstāj zonā pie servitūta ceļa, tātad uz zemes, kas pieder Jūsu vecākiem. Tas nav likumīgi. Civillikumā saistībā ar servitūtu noteikts:

1130. Servitūts ir tāda tiesība uz svešu lietu, ar kuru īpašuma tiesība uz to ir lietošanas ziņā aprobežota kādai noteiktai personai vai noteiktam zemes gabalam par labu.

1147. Servitūta apmēru noteic valdošā nekustamā īpašuma labums un vajadzība, tā ka izlietot servitūtu pāri par šo apmēru nedrīkst, ja vien to nodibinot vai vēlāk nav norunāts citādi.

1159. Ceļa servitūtam pakļauta katra kalpojošā zemes gabala daļa. Tomēr šā servitūta izlietotājam, ja nav bijis norunāts pretējais, jāaprobežojas ar vienu noteiktu ceļu, kuru viņš gan pats drīkst izvēlēties, bet pēc iespējas saudzīgi.

Skaidrāk likuma garu izskata pants par lopu ceļu:

1156. Ar ceļa servitūtu var piešķirt tiesību: 1) uz kājceļu, 2) uz lopu ceļu, un 3) uz braucamo ceļu.

1157. Tiesība uz lopu ceļu nedod tiesību lopus gar to ganīt.

Tāpat tiesība braukt ar auto pa servitūta ceļu nedod tiesību to novietot blakus ceļam.

Bet to, vai nomnieki drīkst šo ceļu izmantot, nosaka servitūta lietojuma nosacījumi (1130.pants) – vai aprobežojuma tiesības noteiktas īpašumam vai kādai personai par labu.