Galvotāja tiesības un pienākumi, ja kredītņēmējs ir miris

J
jautā:
14. augustā, 2021
Людмила

Может ли поручитель по ипотеке (гражданская жена) после смерти заёмщика претендовать на наследство?

Vai hipotekārā kredīta galvotājs (civilsieva) pēc kredītņēmēja nāves var pretendēt uz mantojumu?

A
atbild:
23. septembrī, 2021
Signe Laizāne
LV portāls

Ja jums nav radnieciskas vai juridiskas saistības ar mirušo, tad kā galvotāja jūs nevarat pretendēt uz mirušā mantu.

Civilsieva neskaitīsies juridisks statuss.

Ja neesat likumīga sieva un nav atstāts testaments, tad pēc civilvīra nāves jums nav tiesību pieteikties uz mirušā atstāto mantu. Līdz ar to, ņemot vērā mantojuma saņēmēju skaitu, radniecības pakāpi un vēlmi pieņemt mantojumu, mirušā mantojums tiks sadalīts starp mantiniekiem.

Ja neviens nebūs pieteicies mantojumam, tad mirušā manta kļūs par bezmantinieku mantu, kas paliek jeb piekrīt valstij. Ja manta ir apgrūtināta ar saistību tiesībām (ar kredītsaistībām), tad zvērināts notārs, pasludinot mantu par bezmantinieku mantu, nodod to pēc piekritības zvērinātam tiesu izpildītājam (pēc reģiona, kurā attiecīgais tiesu izpildītājs īsteno savu darbību). Zvērināts tiesu izpildītājs izsola jeb izsolē pārdod mirušā mantu, no izsolē iegūtajiem naudas līdzekļiem tiek apmierināti kreditoru prasījumi.

Ja netiek apmierināta bankas kreditoru prasība, tas ir, no mantojuma atstājēja mantas netiek nosegts hipotekārais kredīts, jums jebkurā gadījumā ir pienākums kā galvotājam atmaksāt bankai neizpildītās aizņēmēja saistības, jo jūs kā galvotājs esat uzņēmies izpildīt saistības, ja to nedara vai nevar izdarīt pats aizņēmējs.