Aizgādnība pār vecākiem

J
jautā:
02. augustā, 2021
Una

Kā nokārtot aizbildniecību pār savu mammu pēc tēva nāves? Mammai ir 86 gadi, nekad nav kārtojusi ģimenes rēķinu un finanšu lietas.

A
atbild:
09. augustā, 2021

Jūsu gadījumā Civillikumā ietvaros ir jārunā par aizgādnības nodibināšanu pār māti, ja tam ir pietiekams pamatojums.

Civillikuma 357. pantā ir noteikts: ”Ja personai ir garīga rakstura vai citi veselības traucējumi, tās rīcībspēju var ierobežot, ja tas nepieciešams šīs personas interesēs un ir vienīgais veids, kā tās aizsargāt. Šādā gadījumā personai nodibināma aizgādnība.”

Civillikuma 358.1 pantā ir noteikts: “Rīcībspēja personai ar garīga rakstura vai citiem veselības traucējumiem var tikt ierobežota tādā apjomā, kādā tā nespēj saprast savas darbības nozīmi vai nespēj savu darbību vadīt. Tiesa, izvērtējot personas spējas, vispirms nosaka, vai un kādā apjomā aizgādnis ar aizgādnībā esošo rīkojas kopā, un tikai pēc tam – vai un kādā apjomā aizgādnis rīkosies patstāvīgi.”

Vai arī gadījumā, ja jūsu māte piekrīt tam, ka jūs, piemēram, kārtojat viņas vārdā noteiktās lietas (apmaksājat rēķinus), tad ir iespējams noformēt pilnvaru pie notāra. Vairāk par pilnvarām var uzzināt LV portālā publicētajā rakstā šeit.

Notāru konsultācijas ir pieejamas arī tiešsaistē, vairāk informācijas šeit.