E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23843
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Ko darīt, ja iestāde nav atbildējusi uz iesniegumu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. augustā, 2021
Dāvis

Labdien! Vēlējos jūsu skaidrojumu. Vai valsts un pašvaldību iestādēm tiek piemērots kāds sods vai sankcijas par to, ka tās likumā noteiktajā termiņā nav atbildējušas uz iesniegumu? Kā vispār man rīkoties, ja pašvaldības iestāde jau sešas nedēļas nav sniegusi atbildi uz iesniegumu? Vai varētu būt, ka pēc reformas un tai sekojošajām vēlēšanām iesniegumi tiek vienkārši ignorēti, tāda veidā atbildību noveļot uz jaunajām vietvarām? Ļoti gaidīšu jūsu viedokli.

A
atbild:
03. augustā, 2021
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši Satversmes 104. pantam ikvienam ir tiesības likumā paredzētajā veidā vērsties valsts un pašvaldību iestādē ar iesniegumiem un saņemt atbildi pēc būtības. Šīs tiesības ir daļa no valsts labas pārvaldības (sk. Senāta 2011. gada 1. decembra lēmuma lietā Nr. SKA-986/2011 4. punktu). Valsts pienākums atbilstoši šai konstitucionālajai normai ir sniegt atbildi, kurā ir izvērtēti uzdotie jautājumi un uz tiem sniegta motivēta atbilde (sk. Senāta 2008. gada 21. aprīļa sprieduma lietā Nr. SKA-22/2008 17. punktu).

Atbildes nesniegšana vispār vai atbildes nesniegšana pēc būtības kā faktiskā rīcība atbilstoši Administratīvā procesa likumam ir pārbaudāma administratīvajā tiesā (sk. Senāta 2008. gada 21. aprīļa sprieduma lietā Nr. SKA-22/2008 19. punktu).

Līdz ar to, ja konkrētajā situācijā atbilde uz jūsu iesniegumu nav sniegta, tad jums ir tiesības saskaņā ar Iesniegumu likuma 10. panta otro daļu vērsties Administratīvās rajona tiesas attiecīgajā tiesu namā (atbilstoši savas dzīvesvietas adresei), iesniedzot pieteikumu Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Saskaņā ar Iesniegumu likuma 10. panta ceturto daļu vienlaikus ar attiecīgā pieteikuma iesniegšanu jums ir tiesības motivētā veidā lūgt atlīdzināt attiecīgās iestādes nodarītos zaudējumus, kas radušies tiešā cēloņsakarībā ar attiecīgās atbildes nesniegšanu. Citāda veida sodu vai sankcijas par atbildes nesniegšanu likums neparedz.

Pirms tam aicinu vērsties attiecīgajā iestādē (jaunizveidotās pašvaldības iestādē), lūdzot sniegt informāciju par jūsu iepriekš iesniegtā iesnieguma virzību, jo Iesniegumu likums paredz situācijas, kurās atbildi uz iesniegumu sniegt nemaz nav nepieciešams (piem., ja iesnieguma saturs neprasa atbildi pēc būtības, iestāde attiecīgo iesniegumu pieņem zināšanai, bet, ja iesniegumā nav norādīts iesnieguma iesniedzējs, iesniegums atstājams bez izskatīšanas, par to neinformējot iesniedzēju), turklāt iespējamas arī situācijas, kurās atbilde uz iesniegumu ir sniegta, bet izveidojies pārpratums konkrētā dokumentā paziņošanā (piegādē).

Fakts, ka attiecīgās pašvaldības teritoriālās reformas ietvaros ir apvienojušās, nemaina privātpersonas tiesības saņemt atbildi uz iesniegumu pēc būtības, jo atbilstoši Ministru kabineta 2020. gada 10. novembra noteikumu Nr. 671 “Pašvaldību institūciju, finanšu, mantas, tiesību un saistību pārdales kārtība pēc administratīvo teritoriju robežu grozīšanas vai sadalīšanas” 12.7. apakšpunktam tiesības un saistības, kuras izriet no pašvaldības iestādes darbības nodrošināšanas, pārņem reorganizācijas plānā noteiktā pašvaldība, kurai iestādi nodod.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 77 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU