E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23842
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Samazinātais sods jāsamaksā 15 dienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. augustā, 2021
Ivo

Labdien! No kura brīža tiek skaitīts 15 dienu apmaksas termiņš AAL 154. panta izpratnē par daļēju naudas soda nomaksu? 01.04. vadot automašīnu, esmu pārkāpis ceļu satiksmes noteikumus, aptur ceļu policija un piemēro naudas sodu un 50% atlaidi sodam, bet lēmumu jeb protokolu uz rokām nedod, taču sola to nosūtīt e-pastā. E-pastā lēmums parādās pēc dienas, t. i., 02.04. (kas ir sestdiena). Saskaņā ar Paziņošanas likuma 9. pantu lēmums uzskatāms par paziņotu otrajā darba dienā (05.04.), un manā skatījumā 15 dienas rēķināmas no 06.04. un 50% apmaksas termiņš beigtos 21.04., bet policijas nosūtītajā lēmumā kā pēdējais 50% apmaksas datums ir norādīts 16.04. Līdz ar to ir jautājums, no kura brīža tiek skaitīts 15 dienu apmaksas termiņš: no brīža, kad inspektors pieņemto lēmumu paziņo mutiski uz ceļa (neizsniedzot lēmumu par soda piemērošanu uz rokām), vai no brīža, kad minētais lēmums tiek uzskatīts par paziņotu e-pastā? Paldies!

A
atbild:
03. augustā, 2021
Sandis Zellis
jurists

Administratīvās atbildības likuma 154. panta ceturtā daļa noteic, ka, piemērojot nosacītu daļēju atbrīvošanu no naudas soda samaksas, amatpersona informē administratīvi sodīto personu par tās pienākumu 15 dienu laikā samaksāt lēmumā par administratīvā soda piemērošanu noteikto naudas sodu 50% apmērā.

Gramatiski interpretējot minēto tiesību normu, secināms, ka likumdevējs paredzējis pienākumu samaksāt naudas sodu 15 dienu laikā no brīža, kad amatpersona informējusi par nosacīto daļējo atbrīvošanu no naudas soda samaksas (jeb šāda lēmuma pieņemšanas brīža), nevis lēmuma par soda piemērošanu paziņošanas brīža.

Arī Administratīvās atbildības likuma skaidrojumos atzīts, ka nosacīta daļēja atbrīvošana no naudas soda samaksas nozīmē, ka persona naudas sodu izpilda paātrinātā kārtībā – 15 dienu laikā no dienas, kad pieņemts lēmums par soda piemērošanu.[1

[1] Laveniece-Straupmane N. 18.nodaļa. Administratīvā pārkāpuma procesa norise. Skaidrojumi. Grām.: Administratīvo pārkāpumu tiesības. Administratīvās atbildības likuma skaidrojumi. Sagatavojis autoru kolektīvs E. Danovska un G. Kūtra zinātniskajā redakcijā. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2020, 423. lpp.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 89 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU