Piedziņas vēršana uz nekustamo īpašumu

J
jautā:
20. jūnijā, 2021
Aiga

Labdien! Kopējā parāda summa man ir 1400 eiro. Vai šī summa var pieaugt? Vai man būs jāmaksā vēl kaut kādi procenti papildus? Vai paliks šie 1400, kamēr parāds netiks apmaksāts? Jo, ja vēl ir jāmaksā procenti, tad iespēja apmaksāt summu ir maza, tāpēc ka tā visu laiku tikai pieaugs. Ja esmu parādnieks un man paliek mantojumā dzīvoklis, vai tiesu izpildītājs to var atņemt uzreiz? Cik sapratu, pēc mantojuma ir jāgaida seši mēneši. Ja kopējā parāda summa ir 1400, vai atņem dzīvokli un neko neatdod atpakaļ? Jo dzīvokļa summa pārdodot būtu daudz lielāka. Lūdzu, izskaidrojiet, jo pēc likumiem īsti neko nevar saprast. Paldies!

A
atbild:
15. jūlijā, 2021

Pirmkārt, jums vajadzētu iepazīties ar tiesas nolēmumu (spriedumu) un noskaidrot, kādus naudas līdzekļus ir nolemts no jums piedzīt.

Iespējams, tiesa ir lēmusi piedzīt no jums likumiskos procentus (6% gadā). Tādējādi tiesu izpildītājam līdz saistību izpildei ir tiesības aprēķināt likumiskos procentus.

Civillikuma 1763. pants nosaka:

Procentu pieaugums apstājas:

1) kad vēl nesamaksāto procentu daudzums sasniedzis kapitāla lielumu;

2) kad par parādnieka mantu atklāj konkursu.

Otrkārt, ja lieta nonāk pie zvērināta tiesu izpildītāja, parādniekam saskaņā ar Civilprocesa likuma 568. panta nosacījumiem ir jāsedz tiesu izpildītāja izdevumi.

Tiesu izpildītāja izdevumu apmēru nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 451 “Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm”.

Saskaņā ar noteikumu 3. punktu katrā lietā ir jāmaksā fiksētā amata atlīdzības takse atkarībā no piedzenamās summas lieluma:

Nr.

p. k.

Piedzenamā summa

(eiro)

Amata atlīdzība

(eiro)

3.1.

līdz 10

3.2.

10,01–30

3.3.

30,01–50

3.4.

50,01–100

3.5.

100,01–300

3.6.

300,01–700

3.7.

700,01–3000

3.8.

3000,01–10 000

3.9.

10 000,01–100 000

3.10.

virs 100 000

Saskaņā ar 5. punktu parādniekam ir jāmaksā procentuālā atlīdzība no piedzenamās summas:

5.1. līdz 4269 eiro – 15% no faktiski atgūtās summas;

5.2. no 4270 līdz 14 229 eiro – 640,35 eiro plus 10% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 4269 eiro;

5.3. no 14 230 līdz 142 287 eiro – 1636,35 eiro plus 5% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 14 229 eiro;

5.4. no 142 288 līdz 711 436 eiro – 8 039,25 eiro plus 3% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 142 287 eiro;

5.5. no 711 437 līdz 1 422 872 eiro – 25 113,72 eiro plus 2% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 711 436 eiro;

5.6. ja atgūtā summa pārsniedz 1 422 872 eiro – 39 342,44 eiro plus 1% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 1 422 872 eiro.

Papildus parādniekam ir jāsedz tiešie izdevumi, kas parasti ir pasta izdevumi, un visa summa vēl tiek aplikta ar pievienotās vērtības nodokli.

Piespiedu izpildes procesā tiesu izpildītājs piemēro tos piespiedu izpildes līdzekļus, kas noteikti Civilprocesa likuma 557. pantā: piedziņas vēršana uz kustamo un nekustamo mantu, naudas līdzekļiem kredītiestādēs un darba samaksu vai tai pielīdzinātajiem maksājumiem.

Ja jūs mantojumā saņemat dzīvokli, tad tiesu izpildītājs uz to zemesgrāmatā reģistrēs piedziņas atzīmi un var vērst piedziņu.

To, vai konkrētajā gadījumā nekustamajam īpašumam tiks rīkota izsole, vērtēs tiesu izpildītājs, un tas ir atkarīgs no vairākiem apstākļiem – parāda summas lieluma, vai ir iespējams piemērot citu piespiedu izpildes līdzekli, piemēram, piedziņas vēršanu uz darba samaksu, kustamo mantu. Tāpat tiesu izpildītājs ņems vērā, ko konkrētajā izpildu lietā vēlas piedzinējs (kreditors).