TĒMA: Mājoklis

Īres līgumu vienlaikus var slēgt ar vairākiem īrniekiem

J
jautā:
17. jūnijā, 2021
Inese

No īres līguma: īrniekam ir tiesības iemitināt dzīvoklī tikai laulāto, abu vai katra laulātā bērnus, turpmāk – ģimenes loceklis, iepriekš par to rakstveidā informējot izīrētāju. Vai šeit nav saskatāms privātās dzīves aizskārums, cilvēktiesību ierobežošana, nosakot tik šauru iemitināto personu loku? Ja, piemēram, personas ir civillaulībā vai vēlas iemitināt vecākus, tad viņām tas pēc līguma noteikumiem nav atļauts.

A
atbild:
30. jūnijā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors

Tas, kas atzīstami par ģimenes locekļiem, ir likumdevēja prerogatīva. Vecais likums “Par dzīvojamo telpu īri neliedza būt vairākiem īrniekiem, savukārt jaunajā Dzīvojamo telpu īres likumā tas ir noteikts precīzi. Proti, Dzīvojamo telpu īres likuma 5. panta trešā daļa noteic, ka “dzīvojamās telpas īres līgumu vienlaikus var slēgt ar vairākiem īrniekiem, nododot dzīvojamo telpu tiem kopīgā lietošanā”. Tas atrisina jautājumā uzdoto problēmu – faktiskie dzīvesbiedri vai vecāki var būt īrnieki.