Kā tiks sadalīts mantojums, ja testamentārais mantojuma saņēmējs miris pirms mantojuma atstājēja

J
jautā:
13. jūnijā, 2021
Simona

Labdien! Kā tiks sadalīts mantojums, ja dēls atstājis testamentu, kurā visu mantu novēlējis savam tēvam? Tēvs nomiris, dēls nomiris pēc tēva un tā arī savu testamentu nav izmainījis. Gan uz nomirušā dēla, gan uz nomirušā tēva mantojumu pieteicās dēla laulātā, dēla divi dēli, kā arī dēla māte jeb tēva bijusī laulātā un dēla brālis jeb tēva dēls. Atsevišķi uz nomirušā tēva mantojumu pieteicās viņa tagadējā laulātā. Nomirušais tēvs testamentu nav atstājis.

A
atbild:
05. jūlijā, 2021
Latvijas notārs
Zane Ernštreite, zvērināta notāre

Civillikuma 338. pants noteic, ka spējai mantot ir jāpastāv dienā, kad  atklājas mantojums. Tas nozīmē: ja dienā, kad mira dēls, tēvs jau bija miris, tēvam nebija mantotspējas, līdz ar to dēla rakstītais testaments par labu tēvam bija zaudējis spēku.

No tā izriet, ka ir divas atsevišķas mantojuma lietas: tēva un dēla.

Tēva mantinieki būs viņa laulātā un abi dēli – katrs mantos 1/3 domājamo daļu no tēva atstātā mantojuma. Tā kā viens dēls ir miris, tad viņam pienākošos daļu dabūs viņa mantinieki: dēla laulātā un dēla divi dēli.

Arī pārējo dēlam piederējušo mantu mantos viņa laulātā un bērni – katrs 1/3 domājamo daļu.

Dēla māte jeb tēva bijusī laulātā nemanto.