TĒMA: Pensijas

Kā pievienoties valsts pensiju apdrošināšanai

J
jautā:
20. aprīlī, 2021
Ance Lapsa

Esmu mājsaimniece, nestrādāju jau sen. Vai es kā privātpersona varu no ģimenes budžeta par sevi maksāt sociālās apdrošināšanas nodokli, lai veidotu uzkrājumu pensijai? Ja varu, tad cik jāmaksā un kā to nokārtot?

A
atbild:
27. aprīlī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts pensiju apdrošināšanai brīvprātīgi var pievienoties persona, kura sasniegusi 15 gadu vecumu, pastāvīgi dzīvo Latvijā, nav obligāti sociāli apdrošināta un kurai nav piešķirta valsts vecuma pensija saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”.

Brīvprātīgo iemaksu objekts ir pašas personas izvēlēti līdzekļi, no kuriem aprēķina un veic brīvprātīgās iemaksas.

Iemaksas katru mēnesi var būt no atšķirīgas summas, taču iemaksu objektam ir ierobežots gan maksimālais, gan minimālais apmērs.

2021. gadā personām, kuras izvēlējušās brīvprātīgi pievienoties valsts pensiju apdrošināšanai, iemaksu objekta maksimālais gada apmērs ir 62 800 eiro, minimālais gada apmērs ir 12 minimālās mēneša darba algas (500 eiro mēnesī).

Ministru kabineta noteikumi Nr. 976 par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai noteic kārtību, kādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā tiek reģistrētas personas, kuras brīvprātīgi pievienojušās valsts sociālajai apdrošināšanai.

Personai, kura brīvprātīgi pievienojusies pensiju apdrošināšanai, iemaksu likme ir 23,91%.

Informācija par to, kā reģistrēties pensiju apdrošināšanai un veikt iemaksas, ir atrodama VSAA mājaslapas norādē “Brīvprātīga pievienošanās valsts sociālajai apdrošināšanai”.