E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23039
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
2
1
2

Vai rezidentam Lielbritānijas stipendiju apliek ar nodokli Latvijā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. aprīlī, 2021
Dace

Labdien! Pirms trim gadiem izturēju konkursu un iestājos doktorantūrā Londonas Universitātē. Man tika piešķirta Lielbritānijas valsts stipendija, kura domāta dzīvošanai un iztikai un kuru Lielbritānijas valdība neapliek ar nodokļiem. Saprotu, ka šogad jāiesniedz deklarācija. Vai stipendija tiek uzrādīta kā ar nodokļiem neapliekamie ienākumi vai apliekamie ienākumi? Vēlreiz uzsveru, ka Lielbritānijā stipendija netika aplikta ar nodokli.

A
atbild:
30. aprīlī, 2021
Valsts ieņēmumu dienests
Evita Teice-Mamaja, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste

Latvijas rezidentam, kas guvis ienākumu ārvalstīs, izņemot rezidentu, kas saņēmis algota darba ienākumus, kas kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm ir pakļauti aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodoklim analoģisku nodokli, ja viņa saņemto likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta pirmajā daļā minēto ar nodokli neapliekamo ienākumu kopējā summa nepārsniedz 10 000 eiro, ir tiesības neiesniegt deklarāciju.

Gada ienākumu deklarācijā tiek uzrādīti visi maksātāja taksācijas periodā (kalendāra gadā) gūtie ienākumi, arī ar nodokli neapliekamie ienākumi, ja to kopējā summa pārsniedz 10 000 eiro gadā.

Latvijas rezidenta ar nodoklī apliekamajā ienākumā ietver ienākumus, kas nav minēti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. pantā.

Rezidenta gada apliekamajā ienākumā netiek ietvertas un ar nodokli netiek apliktas stipendijas, kas izmaksātas no budžeta, Ministru kabineta apstiprinātas biedrības vai nodibinājuma līdzekļiem vai no to starptautisko izglītības vai sadarbības programmu līdzekļiem, kurās līdzdalību ir apstiprinājis Ministru kabinets.

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” piemērošanai stipendija ir vienreizēja vai sistemātiski ilgākā laika posmā izmaksāta naudas summa personai:

1) kura vispārēju vai izvēlētu izglītības (studiju) programmu apgūst izglītības iestādē vai patstāvīgi;

2) tās apgādībā esošo personu izglītības (studiju) programmas apgūšanas veicināšanai izglītības iestādē;

3) tās pētniecības darba vai radošā darba atbalstam.

Lai arī tiešo nodokļu uzlikšana un piemērošana Eiropas Savienībā tikpat kā netiek harmonizēta, tomēr fizisko personu ienākumu aplikšanā ar iedzīvotāju ienākumu nodokli ir jāievēro vienotā tirgus noteiktās pamatbrīvības, tostarp jānodrošina brīvu personu kustības ierobežojumu novēršana atbilstoši Eiropas Kopienas dibināšanas līgumā noteiktajam. Ņemot vērā minēto, attiecībā uz stipendijām, kuras atbilst likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta ceturtajā daļā sniegtajai stipendiju definīcijai, ja to finansēšanas avots ir kādas Eiropas  Savienības dalībvalsts budžets, būtu jāpiemēro tie paši nosacījumi, kas izmaksātajām stipendijām no Latvijas budžeta, – tas ir, minētās stipendijas nav apliekamas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Ņemot vērā minēto:

1) Latvijas rezidentam ir jāsniedz gada ienākumu deklarācija par ārvalstīs gūtu stipendiju arī situācijā, ja stipendijai nodoklis ārvalstī netiek piemērots;

2) Latvijas rezidenta ārvalstīs saņemtajai stipendijai, kas neatbilst likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteiktajai stipendijas definīcijai vai kas netiek maksāta no Eiropas Savienības dalībvalsts budžeta, ir jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis Latvijā.

Latvijas un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes konvencijas par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma un kapitāla pieauguma nodokļiem 20. un 21. panta noteikumi, izpildoties attiecīgiem nosacījumiem, ierobežo Apvienotās Karalistes tiesības piemērot nodokli Latvijas rezidenta gūtajam ienākumam, bet neierobežo Latvijas tiesības piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli Latvijas rezidenta Apvienotajā Karalistē gūtajam ienākumam.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 207 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU