TĒMA: Tieslietas

Maznodrošināta persona un laulības šķiršana

J
jautā:
10. aprīlī, 2021
Juris

Man ir maznodrošinātā statuss, un vēlos šķirt laulību. Kas man jādara?

A
atbild:
10. maijā, 2021
Marika Mure
juriste

Maznodrošinātas personas statuss laulības šķiršanas kārtību kā tādu nemaina un neietekmē.

Laulību var šķirt divos veidos:

  • notariālā kārtībā pie zvērināta notāra;
  • ceļot prasību tiesā.

Atbilstoši izvēlētajam laulības šķiršanas veidam, iesniedzot pieteikumu, veicami arī maksājumi: atlīdzības takse notāram 71,14 EUR (MK noteikumu Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību” 54. punkts) vai valsts nodeva 145 EUR apmērā saskaņā ar Civilprocesa likuma 34. panta pirmās daļas 2. punktu.

Ja prasītāja aprūpē ir nepilngadīgs bērns, atbilstoši Civilprocesa likuma 43. panta piektajai daļai pēc prasītāja lūguma tiesnesis atliek valsts nodevas samaksu vai sadala to termiņos.

Norādāms arī uz minētā panta ceturto daļu, kas noteic tiesas vai tiesneša tiesības, ievērojot fiziskās personas mantisko stāvokli, pilnīgi vai daļēji atbrīvot personu no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos, taču šā normatīva piemērošana pakļauta tiesas skrupulozam vērtējumam kopsakarā ar konkrētajiem apstākļiem, pierādījumiem par personas maksātspēju un tiesu praksi.

Jautājumos par juridiskas palīdzības saņemšanas iespējām maznodrošinātām vai trūcīgām personām, tostarp laulības šķiršanas jautājumos, iespējams interesēties Juridiskās palīdzības administrācijā. Sīkāku informāciju skatīt šeit.