E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31604
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Kā sadalīt mantu šķiroties

J
jautā:
01. februārī, 2024
Nelda

Jautājums par ģimenes lietām, šķirot laulību. Pirms laulības noslēgšanas katram individuāli bija gan iegūta/uzkrāta manta (nekustamā vai naudas vērtībā), gan attiecīgs ienākumu līmenis. Pāris salaulājas, tiek kopīgi radīti bērni. Pēc aptuveni viena laulībā pavadīta gada tiek iegādāts mājoklis: viens no laulātajiem ir kredīta ņēmējs, kurš arī veic pirmo iemaksu 25% apmērā no darījuma summas. Šī pati persona nākamajos gados apmaksā kredītu pilnā apmērā, norēķinoties par īpašuma iegādi un remontu 100% apmērā. Vai, šķirot laulību, otram laulātajam ir tiesības pieprasīt pusi no īpašuma vērtības, vai tomēr manta ir dalāma pēc faktiskā ieguldījuma apmēra, kas pierādāms ar naudas līdzekļu plūsmu konta pārskatos? Paldies par atbildi jau iepriekš!

A
atbild:
20. februārī, 2024
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Civillikuma 91. pantu katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  • manta, ar ko aizstāta iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķā manta, ierakstāms zemesgrāmatās.

Saskaņā ar Civillikuma 89. panta otro daļu viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta. Līdzdalība var notikt ar mantisku ieguldījumu un nemantisku ieguldījumu. Manta, kas nav iegūta iepriekšminētajos apstākļos, ir atzīstama par laulāto atsevišķo mantu. Šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta abiem pieder līdzīgās daļās.

Ja laulātais nav piedalījies nekustamā īpašuma ieguvē un turpmākajā uzturēšanā (ne ar naudas līdzekļiem, ne cita veida palīdzību), tad, piemēram, laulības šķiršanas gadījumā, pastāvot strīdam par konkrēto īpašumu, laulātajam, kurš ieguvis nekustamo īpašumu, būs pienākums pierādīt, ka viss nekustamais īpašums ir viņa atsevišķā manta (ja nepastāv līgumiskas laulāto mantiskās attiecības).

Savukārt, ja ir bijusi otra laulātā līdzdalība, tas automātiski nenozīmē, ka nekustamais īpašums ir dalāms uz pusēm. Proti, manta vienlīdzīgās daļās tiek dalīta tad, ja katra laulātā ieguldījums nav precīzi nosakāms, bet, ja ieguldījuma apmērs ir zināms, tad kopīgās mantas sadale notiks, ņemot vērā faktiskos apstākļus, kā arī laulāto iesniegtos pierādījumus par šiem apstākļiem, tātad, kā norādāt jautājumā, pēc faktiskā ieguldījuma apmēra, kas pierādāms ar naudas līdzekļu plūsmu konta pārskatos, čekiem un citiem pierādījumiem, kuri apstiprina samaksas veikšanu.

Civillikums paredz, ka tiesa laulību nešķir, ja laulātie nav vienojušies par kopīgā nepilngadīgā bērna aizgādību, saskarsmes tiesībām, bērna uzturlīdzekļiem, kopīgās mantas sadali vai attiecīgās prasības nav izšķirtas pirms laulības šķiršanas un netiek celtas kopā ar prasību par laulības šķiršanu. Tātad par mantas sadali būs jāvienojas pirms šķiršanās.

Savukārt, ja laulātie savstarpēji var vienoties par mantas sadali, tad atbilstoši Civillikuma 69., 79., 77.  pantam laulību var izšķirt pie zvērināta notāra. Tas būs gan ātrāk, gan lētāk.

Lai šajos jautājumos izvairītos no nenoteiktības, laulātie var vienoties par konkrētā nekustamā īpašuma statusu un reģistrēt attiecīgo atzīmi par atsevišķo īpašumu, kā arī noslēgt līgumu par laulāto mantiskajām attiecībām.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 36 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas