Kādā gadījumā cilvēks, pārceļoties no ārvalstīm atpakaļ uz Latviju, skaitās kā “dzīvojošs Latvijā”, piemēram, sakarā ar tiesībām šķirt laulību Latvijā? Vai pēc dzīvesvietas deklarēšanas Latvijā jānodzīvo šeit noteikts laiks, lai drīkstētu šķirt laulību kā Latvijas iedzīvotājs? Kā to ietekmē papildu dzīvesvietas deklarēšana ārzemēs?
Jautājums par jurisdikciju laulības šķiršanas gadījumā ir atrunāts Padomes Regulas (ES) 2019/1111 (2019. gada 25. jūnijs) par jurisdikciju, lēmumu atzīšanu un izpildi laulības lietās un lietās par vecāku atbildību un par bērnu starptautisko nolaupīšanu 3. pantā.
Minētā norma noteic, ka lietās, kas saistītas ar laulības šķiršanu, laulāto atšķiršanu un laulības atzīšanu par neesošu, jurisdikcija ir tās dalībvalsts tiesām:
Atbildi uz jūsu jautājumu ietekmē vairāki apstākļi, proti, kur bija abu laulāto pastāvīgā dzīvesvieta, kur ir jūsu laulātā dzīvesvieta, kāda ir jūsu valstspiederība un kāda – jūsu laulātā valstspiederība.
Turklāt no jautājuma nav saprotams, vai otrs laulātais piekrīt laulības šķiršanai. Saskaņā ar Civillikuma 69. panta pirmo daļu laulību var šķirt tiesa vai notārs. Turklāt Civillikuma 70. pants noteic, ka tiesa laulību šķir, pamatojoties uz viena laulātā pieteikumu, savukārt notārs laulību šķir, pamatojoties uz abu laulāto iesniegumu par laulības šķiršanu. Laulību var izšķirt pie notāra Latvijā, ja vismaz vienam laulātajam pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvija un abiem nav strīda ne par laulības šķiršanu, ne bērniem, ne mantas sadali.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!